Tarlalar Susuzluktan Kuruyacak‏

9

Iğdır’da yaşanan kuraklık yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Iğdır’ın Karakoyunlu İlçesi ve ilçeye bağlı köylerinde susuzluktan tarlalar kurumaya başladı.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ve Doğu Anadolu’nun sebze ve meyve ambarı olan Iğdır ilinde faal nüfusun % 75’i tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Yıllık safi gelirinin % 40’ı tarımdan elde edilir. Susuzluktan ekinleri kuruyan Iğdır ili Karakoyunlu İlçesi çiftçileri gözünü kanalizasyon suyunun aktığı tahliye barajına diktiler.

Doğu Anadolu’nun sebze ve meyve ambarı olduğunu hatırlatan çiftçiler, “ovamızda ekili alanları vuran kuraklığın etkilerinin önümüzdeki günlerde daha da artacağının işareti olduğunu belirttiler.

Çiftçiler; “bahar mevsiminde beklenilen yağışın düşmediği ekili alanlarda susuzluk nedeniyle toprak çatladı. Ekonomik durumu iyi olan bazı çiftçiler, açtıkları kuyulardan motorla çekme yöntemiyle tarlalarını sulamaya çalışırken, bazı çiftçiler ise tahliye kanalından akan kanalizasyon suyundan faydalanmak için tahliye kanalına bent vurmaya çalışarak tarlalarını sulamaya çalışıyorlar. Parası olmayan çiftçilerin ise tarlaları kurumaya devam ediyor. Buda başlı başına büyük hastalıkları da beraberinde getirmesi bekleniyor” diye konuştular.

Ayrıca Iğdır merkez tarlalarındaki yonca ve diğer hububat ekimi yapan kişiler de tarlalarının kuruması tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Alikamerli Mahallesi mevkiindeki birçok yonca sahibi tarlalarına su verilmemesinden yakınıyor.

Su sıkıntısının ana sebeplerinden biri ise HES’ler olarak gösteriliyor. Iğdır barajında su seviyesinin düşmesi, ana kanallarda su sıkıntısını ortaya çıkardı. HES tesislerinde elektrik üretimine ara verildiği takdirde vatandaşın bu çileden kurtulacağı belirtildi.

Elektrik üretimi uğruna birçok tarla sahibini olumsuz etkilemenin büyük zararlar doğuracağını belirten çiftçiler, devlet yetkililerinden suyun fazla tutulmamasını rica ettiler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.