Tarihi Beylerbeyi Sarayı’nın Durumu İçler Acısı

a1

Kars Merkez Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve kaderine terk edilen Beylerbeyi Sarayı yıkılıyor.

 

Kars Merkez Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve kaderine terk edilen Beylerbeyi Sarayı yıkılıyor.

Kaleiçi Mahallesi’nde Ulu Cami’nin üzerinde ve Kalenin hemen altında bulunan Beylerbeyi Sarayı, geçen süre içerinde kalan 4 duvarı da yıkılmaya başladı. Ön cephesi de okullarla kapatıla, arkasında bulunan evlerinde boşaltılmasıyla birlikte tam anlamıyla sahipsiz kalan tarihi Beylerbeyi Sarayı, kaderiyle baş başa bırakıldı.

Kars’a gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Kars Kalesi’nin hemen altında bulunan Beylerbeyi Sarayı’na bugüne kadar yetkililer tarafından çivi çakılmaması ise dikkat çekiyor. Ahşap tavanı yıkılan, sadece dört duvarı kalan sarayın günümüze kadar korumaya alınmaması ve sahipsiz kalması ise dikkat çekiyor.

Osmanlı döneminde yapılan en güzel sivil mimari örneklerinden birisi olan Beylerbeyi Sarayı biran evvel koruma altına alınmazsa yıkılarak tarihi karanlıklarına gömülecek.

Duvarları kesme taş ve moloz taştan yapılan ve iki katlı olan sarayın ön cephesinde yuvarlak kemerli giriş kapısı bulunuyordu. Cephe duvarları üzerinde iki sıralı yuvarlak kemerli pencerelerle sıralanan Saray yetkililerin ilgisini bekliyor.

“BEYLERBEYİ SARAYI”

Kars Kalesi’nin eteğinde Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında yaptırılan Saray iki katlı olup tamamı düzgün kesme bazalt taşından yapılmıştır. Sarayın asıl giriş kapısı batı istikametinde olup zemin katla 1. katı ayıran ahşap tavan tamamen yıkılmıştır. Saray 1878 yılına kadar Sancak Konağı olarak kullanılmış, 1918 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılmış, 1918 yılında Saray terk edilmiş.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.