Tahir Artantaş: “Yardımlarınızı Kızılay Aracılığıyla Yapın”

hh

Iğdır Kızılay Şube Başkanı Tahir Artantaş, Türk Kızılayı’nın mübarek Ramazan ayı boyunca, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımların ulaştırılması için “Bazı şeyler gönülden kopmalı“ sloganı ile dört farklı seçenek sunduğunu açıkladı.

Başkan Tahir Artantaş, gıda paketi, aşevleri, zekat modeli ve gıda kartı gibi seçeneklerle, binlerce hayırsevere çözümler üreten ve yüz binlerce ihtiyaç sahibini ise Ramazan’da yalnız bırakmayan Türk Kızılayı’nın ortaya koyduğu bu modelleri, toplumun her kesimiyle paylaşma gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

Afet dönemlerinde olduğu gibi hayatın her anında da ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılay’ının Ramazan ayı boyunca da sosyal yardımlarını sürdüreceğini belirten Başkan Tahir Artantaş şunları söyledi:

“Ortaya koyduğu modern ve örnek projeler ile Türk Kızılayı, hem hayırseverlere hem de gerçek ihtiyaç sahiplerine farklı çözümler sunuyor. Türkiye’ye yayılmış ve aralarında Iğdır’ın da bulunduğu 700’ ü aşkın Türk Kızılayı şubesinin yapmış olduğu detaylı sosyal İncelemeler sonucu, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da karşılanacak. Bağışlarıyla Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerine uzatan yardımseverler, Türk Kızılayı Kurumsal Kaynak Yönetimi Programı (ERP) üzerinden yapılan kayıtlar sayesinde bağışlarını takip edip ve bilgi alabilecek.”

“YARDIMLARINIZI KIZILAY ARACILIĞIYLA YAPIN!”

Mübarek Ramazan ayı buyunca Karslı yardımseverlere, “Ramazan yardımlarınızı Kızılay aracılığıyla yapın” çağrısında bulunan Başkan Tahir Artantaş, Kızılay Genel Merkezi’nin sunduğu 4 farklı seçeneği şu şekilde açıkladı:

RAMAZAN GIDA KOLİSİ KAMPANYASI

            “Birçok kuruluş ile işbirliği çalışmalarının gerçekleştirilmesinin sonucu olarak 2013 yılında 8 bin 927 adet gıda kolisi, Ramazan ayı çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.  Her yıl olduğu gibi, 2014 yılı Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik “Ramazan Gıda Kolisi” kampanyası devam edecek. Bu kasmamda Kipa, Real, Beğendik ve Migros mağazalarında Türk Kızılayı adına Gıda Paketleri satışa sunulacak olup, ayrıca Türk Kızılayı Resmi internet sitesinden de gıda paketi bağışları kabul edilecek. Ramazan gıda paketlerinin ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılması Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilecektir. Kipa Real, Beğendik, Tansaş ve Migros mağazalarındaki  “Ramazan Paketi Alanları’ndan bağışlamak istediği kadar paketi alan hayırsever, Türk Kızılayı stadında yönetilecek. Bağışı alan Kızılay görevlisi, paketin üzerine Atatürk Kızılayı Logosunu yapıştıracak ve bağış makbuzu ile müşteriden koliyi teslim alacak. Ayrıca Migros Sanal Market’ten de satın alınan Ramazan Paketleri ihtiyaç sahiplerine Ulaştırılacak. Müşteriler, bağışlayacakları Ramazan Paketlerinin ihtiyaç sahiplerine Ulaşması hakkında bilgilendirilecek.”

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KIZILAY KART”

“Kızılay Kart” sayesinde, ihtiyaç sahiplerinin kendilerine sunulana değil ihtiyaç duyduklarına ulaşabilecekleri yeni bir dönem başladı. Modern ve örnek projeyle, yardımseverlerin Türk Kızılayı’na emanet ettikleri nakdi bağışlar,

Halkbank tarafından üretilen Kızılay Kart’lara yüklenecek.  Türk Kızılayı’nın gerçekleştireceği detaylı incelemenin ardından, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. İhtiyaç sahibi, kredi kartının kullana bildiği tüm alanlarda,  ihtiyaçlarını Kızılay Kart ile kolayca karşılaya bilecek. İlk kez, 2012 yılı Ramazan döneminde uygulamaya konulan Kızılay Kart modeliyle, belirlenen yardım tutarları 2013 yılında da lojistik operasyona gerek kalmadan ve zamandan tasarruf edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştı.”

ZEKÂT VE ADAK KURBAN KESİMİ

Yıl boyunca süren adak kurban kesimi 201 Ramazan ayında da devam edecek.

Geçen Ramazan’da olduğu gibi bu sene de yardımseverlerin zekât ve adak bağışları Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Faaliyet kapsamında, 2010 yılından itibaren 4 Milyon 145 Bin 788 TL karşılığı 8 bin 341 hisse adak kurban kesimi gerçekleştirerek aşevleri vasıtası ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 2007 yılından itibaren yürütülen zekât kabul ve dağıtım faaliyetlerinde ise Türk Kızılayı şubeleri tarafından oluşturulan komisyon üyelerinin belirlediği 74 bin 287 İhtiyaç sahiplerine 14 Milyon 900 bin 400 TL tutarında zekât ödemesi yapıldı.

AŞEVLERİ HİZMET VERECEK

Aralıksız olarak binlerce kişiyi doyuran Türk Kızılayı aşevleri, ülke çapında faaliyet Gösteren toplam 12 aşevi ile Ramazan ayında da günlük yemek, iftar temeği ikramı ve kuru gıda dağıtımı yoluyla çalışmalara devam edecek. Hijyenik ortamlarda, besin değeri yüksek gıda malzemelerinden hazırlanan sıcak yemeklerden sadece ihtiyaç sahipleri yararlanacak. Ayrıca aşevlerine gelmeyen, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı ve hastaların yemekleri Türk Kızılayı tarafından özel sefer taslarında evlerine kadar götürülecek. 2014 Ramazan ayı içerisinde, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Akşehir, Edirne, Yakuplu\İstanbul,  Karamürsel, Diyarbakır, Konya,  Silifke Aşevlerinde Ramazan iftar yemeği uygulaması gerçekleştirilecek olup; Van, Bingöl, Ağrı ve Ankara aşevlerinde rutin yemek dağılımlarına devam edilecek. Bu kapsamda, Ramazan ayı boyunca 51 bin ihtiyaç sahibine ulaşılması hedefleniyor.

KURBAN ETİ KONSERVELERİ DAĞITIMI

Yurt içi ve yurt dışındaki vekâlet sahibi kurbanlarından, İslami ve hijyeik şartlara uygun olarak kesimleri gerçekleştirilerek üretilen et konservelerine yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Üretilen et konserveleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı içerisinde, Türk Kızılayı Şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Bu yıl Türk Kızılayı Şubeleri aracılığı ile toplam 306 bin 912 konservenin ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gerçekleşecek.

BAĞIŞLAR GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞACAK

Türk Kızılayı’na Ramazan ayında da destek vermek ve sofralarını gerçek ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak isteyen hayırseverlerin pek çok seçeneği bulunuyor. SMS: Tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atıp 5 TL’ lik bağış yapabilir.

Banka: Tüm bankalardaki Türk Kızılayı hesabı internet: www.kizilay.org.tr

Telefon: 168 ücretsiz bağış ve iletişim hattı

PTT: 2868 numaralı Türk Kızılayı posta çeki ve Tüm Kızılay Şubeleri bağış ve bilgi için Türk Kızılayı 168 çağrı merkezi veya en yakın Türk Kızılayı

Şubesinden yararlanılabilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.