Tabyalarda “Harp Müzesi” Yapılması İçin 5 Milyon TL Ayrıldı

a1

Rus saldırısında 20 yaşında bir gelin olarak Aziziye tabyalarında destanlaşan Nene Hatun’un mezarının bulunduğu Nene Hatun Tarihi Milli Parkı bünyesindeki Mecidiye Tabyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Harp Tarihi Müzesi’ olacak.

Rus saldırısında 20 yaşında bir gelin olarak Aziziye tabyalarında destanlaşan Nene Hatun’un mezarının bulunduğu Nene Hatun Tarihi Milli Parkı bünyesindeki Mecidiye Tabyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Harp Tarihi Müzesi’ olacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Tabyalarda “Harp Müzesi” yapılması için 5 milyon TL ayırdıklarını belirtti.

Nene Hatun, 22 Mayıs 1955’de 98 yaşında vefat edince destanlaştığı Aziziye Tabyası’nda toprağa verildi. Nene Hatun’un mezarı ile tabyaların bulunduğu 387 hektarlık alan 2009’da Bakanlar Kurulu Kararı ile Nene Hatun Tarihi Milli Parkı ilan edildi. 93 harbinin cereyan ettiği alanlarda kesme taşlarla yapılan ve süslemeleri bulunan tabyalardan Mecidiye Tabyası’nın 200 metre kadar önüne geçen yıllarda Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Erzurum Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü (ESKİ) tarafından su deposu yaptırıldı.

Dönemin Valisi Sebahattin Öztürk başkanlığında yapılan Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptırılan su deposu ele alındı. Daha sonra Harp Tarihi Müzesi açmak için Mecidiye Tabyası Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

Bugün TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli Mecidiye Tabyası’nın Erzurum Harp Tarihi Müzesi olarak düzenlenmesi için 5 milyon TL ayırdıklarını belirtti.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ta twitter hesabından TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e şükranlarını sunarak, “TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Tabyalarda “Harp Müzesi” yapılması için 5 trilyon yeni parayla 5 milyon TL ayırdıklarını ifade ettiler.” diyerek Erzurum kamuoyuna duyurdu.

NENE HATUN

Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, 9 Kasım 1877’de Ruslar, Erzurum’un doğusundaki tabyaları ele geçirir. Haberin kentte duyulması üzerine o zamanlar 20 yaşında bir gelin olan Nene Hatun, kundaktaki kızı ve ondan biraz büyük oğlunu bırakarak el satırı ile Aziziye Tabyasına koşar. Nene Hatun’un peşinden giden Erzurumlu kadın ve erkeği ile bir kahramanlık destanı yaratarak Aziziye Tabyasını Ruslardan teslim alır.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.