Susuz Kalan Köyün Kadınları Yolu Trafiğe Kapattı

bb

Iğdır’ın Tuzluca İlçesi’nde, yayla sorunu yüzünden işlenen cinayet, bir yerleşim biriminin susuz kalmasına yol açtı. Tuzluca’nın Göktaş Köyü’ne bağlı Yeniköy mezrası ile komşu Sürmeli Köyü’ne bağlı Pirli mezrasında iki aile arasında geçen yıl yayla yüzünden kavga çıktı. Kavgada Pirli mezrasından bir kişi öldürüldü. Bu olayın ardından Pirli mezrasından geçen Yeniköy’ün içme suyu boruları kesildi. Bir Yıldır su sıkıntısı çeken köylüler Tuzluca Kaymakamlığına defalarca başvurmalarına ve Kaymakamlık binası önünde eylem yapmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Köyün erkeklerinin çalışmak için büyük şehirlere gitmesinden dolayı Köyün kadınları saat 10’da Iğdır Tuzluca Karayolunu Trafiğe kapattı. Yaklaşık 50 kadın yola oturarak araçların geçmesine izin vermedi. Yolda uzun araç konvoyu oluştu. Olay yerine gelen Jandarma ekipleri kadınları ikna edemeyince zor kullandı.  Eylem yapan kadınlar Devlet yok. Başbakan yok Oya gelince her sözü veriyorlar seçim bitince yoklar Ölülerimizi bile Tuzluca’da yıkıyoruz Bu mubarek Ramazanda bile doğru dürüst yıkanamıyoruz Allah kabul edermi sadece su istiyoruz su  diye isyan ettiler. Yaşanan eylemde bir kadın fenalık geçirerek bayıldı. Eylemin sonunda kadınlar köylerine geri döndü ve yol Trafiğe açıldı.

“ÖLÜLERİ YIKAYACAK SUYUMUZ YOK”

Yeniköy’den 8 çocuk annesi 70 yaşındaki Mirdisi Özkaplan, “Kocam da benim gibi yaşlı. Su taşıyacak halimiz yok Ölüleri yıkayacak suyumuz bile yok” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.