Soya Üretimi İçin Çiftçilere %50 Hibeli Tohumluk Dağıtıldı

Soya Üretimini Geliştirme Projesi Kapsamında Çiftçilerimize %50 Hibeli Tohumluk Dağıtıldı.

Iğdır’da İlk kez geçen yıl deneme amaçlı olarak ekimi yapılan ve yüksek verim elde edilen soya bitkisinin ekiminin yaygınlaştırılması için, soya ekim alanlarına da devlet desteği verilmesini sağlamak amaçlı İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU’nun girişimleri sonucunda Soya Havza Desteğine alınmıştı.

2019 yılı için de ekim yapacak çiftçi sayısını artırmak ve aynı zamanda çiftçilerimize destek amaçlı olarak yine İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışma ve istişareleri sonucunda, % 50 İl Özel İdare kaynaklı soya tohumunun çiftçilere dağıtımı yapıldı. Tohum dağıtım törenine İl Tarım Müdürü YOLCU, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Şube Müdürleri ve çiftçiler katıldı. İl Müdürümüz Özkan YOLCU; Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ’a desteklerinden dolayı çiftçiler ve Kurum adına teşekkür etti.

%50 hibe ile soya tohumu talebinde bulunan çiftçilere toplam 694 dekarlık alan için 5.650 kilogram soya tohumu verildi. 37.290 TL çiftçi katkısı ile toplamda 74.580 TL tohum desteği çiftçimize verildi. İlimizde Melekli Beldesinde Enginalan Köyünde ve Yukarı Aratan köylerinde ekimleri yapılacak soya Iğdır için alternatif ürün olacak.

2019 yılı için havzaya alınan ve havza bazlı fark ödeme desteği 60 krş/kg olan soya üretimini teşvik etmek ve üretim desenine alternatif bir ürün katmak ayrıca besin maddesince fakirleşmiş topraklarımız içinde alternatif bir ürün olacak soya bir baklagil bitkisi olarak toprağa azot kazandıracak, kendisinden sonra ekilecek olan ürünlerde de verimi arttırıp gübre tasarrufu sağlayacaktır. Ekim nöbeti için en uygun bitkilerden birisidir

Dünyayı besleyen 5-6 önemli bitkisel üründen birisi olan soyanın, yağı çıkarıldıktan sonra kalan unu ya da küspesi çok besleyici olup, proteince çok zengindir. Bu özelliğinden dolayı gıda sanayisinde bolca kullanılır. Soya tohumlarında % 40-45 oranında protein, % 18-20 oranında da yağ bulunur. Gelişmiş ülkelerin piyasalarında, soyanın sütü, peyniri, filizi, sosu, dondurması, eti ve unundan, mürekkebi, mumu ve benzinine kadar pek çok soyalı sanayi ürünü bulunabilmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.