Sigara Kaçakçılığıyla Mücadelede Yeni Dönem…

8

Iğdır’da Temmuz – Ağustos aylarında 10 milyon lira değerinde kaçak sigara yakalanmasının ardından, Eylül ayında da yakalamalar devam etti.  Iğdır esnafı, tablalarda veya ruhsatsız yerlerde çok ucuza satılan bu sigarlarla rekabet etmekte zorlanıyor ve yetkililerin bu haksız durumu bir an önce sonlandırmasını istiyor. Nasıl üretildiği, içinde ne olduğu bilinmeyen bu sigaraların tablalarda çocuklara satılması ise anne ve babalar açısından ayrı bir endişe kaynağı.

Diğer yandan devlet de giderek artan sigara kaçakçılığıyla mücadele açısından yeni tedbirler almaya devam ediyor: Bu yıl içinde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda yapılan değişikle, sigara kaçakçılarına verilecek hapis cezaları artırıldı. Artık sigara kaçakçılığı için verilen hapis cezası üç yıldan daha az olamayacak, dolayısıyla verilen ceza ertelenemeyecek.

Ayrıca, kaçak sigara satanı yakalayana da yakalatana da parasal ödül veriliyor. Verilecek ikramiye, yakalanan sigara miktarına göre belirleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ücretsiz Alo 136 hattını da devreye sokarak bu alandaki ihbarları değerlendirmeye başladı. Ödül mekanizması ve ALO 136 ihbar hattı, birlikte kaçak sigara ile mücadelede önemli rol oynayacağa benziyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.