“SESİMİ DUYAN VAR MI ?” KONULU DEPREM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

            Elazığ-Malatya illerimizde yaşanan üzücü olay karşısında farkındalık oluşturmak için, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Iğdır Cumhuriyet Savcısı Mestan IŞIK ve Müdür Vekili Hakan BULUT önderliğinde Denetimli Serbestlik Personelleri ve Denetimli Serbestlik yükümlülerinin de katılımıyla “SESİMİ DUYAN VAR MI ?” konulu Deprem etkinliği düzenlendi.

            Etkinlikte Iğdır AFAD Müdürlüğünde görevli personelleri tarafından Depremin ne olduğunu, insan ve doğa  üzerindeki etkileri anlatıldı. SESİMİ DUYAN VAR MI? konulu Deprem etkinliği uygulamalı olarak gösterilebildi.

            Iğdır AFAD Müdürlüğü yetkilileri şunları deprem hakkında şu bilgileri verdi,  Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir.

            Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren  bir doğa olayıdır.

            Meydana geldiği bölgedeki nüfus yoğunluğuna bağlı olarak, özellikle insanlar üzerinde birçok olumsuz etki yaratmaktadır. Önemli can kaybının yanı sıra, büyük oranda yaralanma ve sakat kalmalarına neden olmaktadır.

            24.01.2020 tarihinde Elazığ-Malatya ve çevredeki birçok ilimizde sallayan şiddetli deprem, yalnızca şehirlerimizi değil insanların psikolojisinde ciddi anlamda sarsarak can ve mal kayıplarına neden olmuştur.

            Türkiye’nin aktif deprem kuşakları üzerinde olması, bu doğal tehlikeyle yaşamanın zorunlu olduğunu gösteriyor.            Varlığımızı tehdit eden doğal felaketlerden biri olan depreme karşı bilinçli olmak ve gereken tedbirleri almak güvenli bir yaşam için yeterli gibi görünse de depremin yarattığı korku, kişilere göre farklı derecelerde psikolojik sarsıntılara neden oluyor.

            Yaşanılan korkunun kişileri aşırı önlem almaya ve daha fazla tedbirli olmaya sevk ettiğini görüyoruz. Şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.