SERKA’nın Kalkınma Kurulu, Yeni Başkanını Seçti

11

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) danışma organı olan Kalkınma Kurulu Başkanlığı için gerçekleştirilen seçimlerde ikinci turda en çok oyu alan Mehmet Akbaş, Kalkınma Kurulu Başkanı seçildi.

Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten SERKA’nın 6. Olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı Ağrı’daki Grand Cenas Otel’de gerçekleştirildi.Toplantıya SERKA Yönetim Kurulu Üyeleri Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan ve Kars İl Genel Meclisi Başkanı Necati Dallı, SERKA Genel Sekreter Vekili Mehmet Özdoğan ile Kalkınma Kurulu üyeleri olan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, özel sektör ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan SERKA Genel Sekreter Vekili Mehmet Özdoğan, Kalkınma Kurulu’nun görev ve işleyişi hakkında üyelere bilgi verdi. 100 üyeden oluşan Kurul’un, ajansın danışma organı olduğunu belirten Özdoğan; “kurul üyeleri dört ilin nüfusları temel alınarak tespit edilmiştir. Buna göre kurul; Ardahan’dan 19, Ağrı’dan 34, Iğdır’dan 21 ve Kars’tan 26 olmak üzere toplam 100 üyeden oluşmaktadır. Kalkınma Kurulu’nun ajansın çalışmaları hakkındaki görüş ve önerileri çok önemlidir” dedi. Kalkınma Bakanlığı’nı temsilen toplantıya katılan Strateji ve Politika Geliştirme Dairesi’nden Enes Soy ise, bölgesel kalkınma, kalkınma planları ile kalkınma ajansları hakkında sunum yaptı.

“Bir şey olmaya değil, bir şey yapmaya kendinizi adayın”

Daha sonra konuşan SERKA Yönetim Kurulu Üyesi Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan ise, Kalkınma Kurulu’nun çok önemli bir görev ifa ettiğini belirterek; “bir şey olmaya değil, bir şey yapmaya kendinizi adayın” diyen Vali Tekinarslan şöyle devam etti:

“Kalkınma Kurulu, yılda en az iki kez toplanması öngörülen 100 kişilik bir kuruldur. Çok efektif çalıştığını da söyleyemeyiz. Ancak kombinasyonu itibariyle içerisinde merkezi hükümetin taşra kuruluşlarının, yerel yöneticilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektör temsilcilerinin bulunduğu çok nitelikli ve kuruluş mantığına uygun bir görev ifa edebilecek bir danışma kuruludur. Seçilen bütün arkadaşlarımıza şunu söylüyorum: Bir şey olmaya değil bir şey yapmaya kendinizi adayın. Buna çaba gösterin. Kalkınma kurulu üyeleri olarak Yönetim Kurulu’nun eksiklerini fark ederseniz, değiştirilmesi gereken düzenlemeler, uygulamalar olduğunu görürseniz bizleri uyarın.”

Tekinarslan’ın konuşmasının ardından SERKA Program Yönetimi Birim Başkanı Oktay Güven ajansın çalışmaları ve mali destek programları hakkında üyelere bilgi verdi. Konuşmalardan sonra Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçimleri yapıldı. İki turlu gerçekleştirilen seçimlerin ilk turunda adaylardan Mehmet Özbey 40, Mehmet Akbaş 27 ve Yavuz Aydemir de 19 oy aldı. İkinci turda en çok oyu alan Mehmet Özbey ile Mehmet Akbaş yarıştı. Yapılan seçimlerde Mehmet Akbaş 43 oy alarak Kalkınma Kurulu Başkanı, Mehmet Özbey de 42 oy alarak Başkan vekili seçildi. Katip üye seçimlerinde ise, en çok oyu alan Enver Levent Turan ile İbrahim Tırpancı asil üye, Allahverdi Türkeli ve Gülay Söylemez de yedek katip üye olarak seçildi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.