SERKA 2018 Yılı Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantısına Iğdır Üniversitesi Akademisyenleri de katıldı

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda “SERKA 2018 Yılı Mali Destek Programları” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile ilgili sunum yapılan toplantıya; Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, kamu kurum amirleri ile Üniversitemizde görevli çok sayıda akademisyen katıldı.

“Üniversitemiz ile birlikte Tuz Terapi Merkezinin kurulması için çalışmalarımız devam ediyor”

Programın açılış konuşmasını yapan Iğdır Valisi Enver Ünlü “Valilik olarak Iğdır Üniversitesi ile birlikte hazırladığımız Tuz Terapi Merkezinin yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda Iğdır Üniversitesinin Serhat Kalkınma Ajansına sunduğu proje onaylandı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ile birlikte özverili çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca OSB ile birlikte hazırladığımız tekstil projemizi hayata geçirmeyi ve tekstil ihtisas bölgesi oluşturma çalışmamız da devam ediyor. ilimizin mükemmel bir potansiyeli var. Değerli akademisyenlerimizin hazırlayacağı projeler ve projelere yapacakları danışmanlıklar çalışmalarımıza büyük bir katkı sağlayacak” dedi.

Toplantıda, SERKA Iğdır Yatırım ve Destek Ofisinden Dr. Selen Sallan ise destek programları ile ilgili bilgi verdi. Dr. Sallan “Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), 33 milyon bütçeli iki mali destek programı için teklif çağrısına çıktı. Programlar kapsamında KOBİ’ler ile kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik olarak mali destek sağlanacak. TRA2 Bölgesi’nde faaliyette bulunan KOBİ’ler ve yeni girişimcilere yönelik olarak tasarlanan, 8 Milyon bütçeli ‘Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ ile Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde turizm sektörü desteklenecektir.  Programın amacı; Kış, doğa ve kültür turizmi sektöründe yeni yatırımların teşvik edilmesi ve mevcut turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılmasıdır. İkinci mali destek de kamu kurum ve kuruluşlarına dönük, 2018 Yılı içerisinde kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, mahalli idareler ile 5355 sayılı kanun kapsamındaki mahalli idare birliklerine yönelik olarak 25 Milyon bütçeli Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı-04 mevcut. Bu programın amacı ise, kadın ve gençlerin sosyal imkânlara erişimlerinin sağlanması, beşeri sermayelerinin geliştirilmesi, yaşam kalitelerinin artırılması ve bölge kış, doğa ve kültür turizmi altyapısının geliştirilerek katma değerin yükseltilmesi yoluyla bölgedeki sosyal ve ekonomik refahın artırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.