Serdar Ünsal” Kelbecer Ermeni İşgalinden Kurtarılmalıdır”

h2

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, Azerbaycan’ın Kelbecer Bölgesi’nin Ermenistan tarafından işgalinin 21. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 Ünsal mesajında, Kelbecer’in Azerbaycan’ın en güzel bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, onlarca tarih-kültür anıtı, müze ve kaplıca sanatoryumuyla tanınan Kelbecer’in işgalden kurtulmasının çok uzak olmadığını ifade etti.

Kelbecer’in Ermeni işgalinden kurtulması gerektiği ifade eden Ünsal; “Azerbaycan’ın tarihi kültürünün yaşadığı şehir olan Kelbecer’i Ermeni işgalinden kurtulması için gerek Azerbaycan gerekse bütün diaspora teşkilatları el birliği içinde çalışmalıdır. Göz göre göre 21 yıldır Azerbaycan’ın tarihi şehri yok ediliyor ve işgal altında Azerbaycan kendi haklı davasını dünyaya duyuracak ve duyuruyor.

Uluslararası hukuk ve Azerbaycan’ın giderek güçlenmesi, bu işgalin de yakın gelecekte sona ermesini sağlayacak. Bugün Ermenistan ekonomik sıkıntıdan dolayı boşalmaktadır. Fakat Taşnak zihniyeti buna rağmen işgal ettiği toprakları bırakmıyor. Çünkü arkasında ağababası Rusya vardır. Hür dünya Azerbaycan’ın üçte bir toprağını işgal eden Ermenilere karşı suskun durumda. Minsk Gurubu görevini yaparak işgal edilen toprakları Azerbaycan’a iade etmelidir” dedi. Ünsal, 2 Nisan 1993’de Ermenistan tarafından Kelbecer’in işgali sonucunda 511 kişinin katledildiğini, 321 kişi rehin alınarak ve bölgeye 750 milyon dolarlık zarar verildiğini belirtti. Öncelikli olarak toprakların işgalden kurtulmasını istediklerini belirten Ünsal; “Kelbecer Azerbaycan’ın en güzel bölgelerinden biridir. Bugün çadır kentlerde yaşayan Kelbecerlilerin biran önce kendi yurtlarına dönmesini istiyoruz. Arzumuz biran önce tüm Karabağ’ın da işgalden kurtulmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.