Sanayi Sicil Kaydınızı Yaptırın %25 Fatura İndirimi Kazanın

42

Iğdır Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda sanayi sicil kaydı yaptırmayan işletmelere idari para cezası uygulanacağı bilgisi verildi.

 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 2. Maddesine göre Iğdır genelinde faaliyete geçen işletmelerin faaliyete başlamalarından sonra iki ay içerisinde sanayi sicil belgelerini almaları kanunen zorunlu hale geldi. Ayrıca yapılacak sicil kayıtları işletmelere elektrik tasarrufu konusunda büyük avantaj sağlıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından verilen sanayi sicil belgesi ile Aras Elektrik Dağıtım firmasına müracaat halinde işletmelerin elektrik faturalarında %25’lik bir indirim meydana geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Iğdır İl Müdürü Mehmet Kanyar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunun 2.maddesi gereğince, İlimiz genelinde İmalat yapan işletmelerin faaliyete başlamalarına müteakip iki ay içerisinde, Müdürlüğümüze müracaat ederek sanayi siciline kaydolmaları ve Sanayi Sicil Belgesi almaları kanunen zorunludur. Yine aynı kanunu 9.maddesi gereğince ilimiz ve ilçelerinde faaliyete geçen ve faaliyetlerini 2 ay içerisinde Müdürlüğümüze bildirmeyen sanayi işletmeleri hakkında idari para cezası uygulanmaktadır. İl Müdürlüğümüz http://igdir.sanayi.gov.tr/ web sayfasında e-hizmetler bölümünden sanayi sicil linkinden giriş yapılarak elektronik ortamda ilgili kısımlar doldurularak başvurular gerçekleştirilmektedir. Müdürlüğümüze bizzat müracaat eden firma yetkililerine müdürlüğümüz personeli tarafından gerekli teknik yardımlar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında yaklaşık olarak mikro ölçekli 20 firma müdürlüğümüze müracaat ederek sanayi sicil belgesi almışlardır. Diğer firmaların başvuruları 31.12.2014 tarihine kadar alınmaya devam edilecektir. Ayrıca Bakanlığımızın Web sayfasında Sayın Bakanımızın gerekli Açıklamaları da yayımlanmış bulunmaktadır. Tüm sanayi işletmelerimiz İl Müdürlüğümüzden aldıkları sanayi sicil belgesinin bir nüshasını Aras Elektrik Dağıtım firmasına vermeleri halinde yaklaşık %25-30 civarında elektrik indiriminden faydalanmaktadırlar.” dedi.

 Sanayi sicil belgesini bugüne kadar almayan işletmeler, müdürlüğe yapacakları başvuru ile herhangi bir para cezasına tabi tutulmadan belgelerini alabilecekler. 31.12.2014 tarihi başvurular için son tarih. Bu tarihe kadar sanayi sicil belgelerini almayan işletmeler hakkında 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’na göre idari para cezası uygulanacağı müdürlük tarafından tüm işletmelere önemle hatırlatılıyor.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.