Rektör Alma Çiftçi Ziyaretlerine Devam Ediyor

            Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri eşliğinde çeşitli araştırmalar yapmak ve öğrencilerin uygulama çalışmalarını ortaklaşa yürütmek amacıyla Iğdır merkezde birçok ürünün yetiştiriciliği yapan Önder Çiftçi ve Mustafa Pehlivan ile görüştü. 

            Iğdır Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin ders kapsamında aldığı derslerin uygulama imkânı bulabilmesi amacıyla sahadan kopmaması gerektiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, üreticilerle bir araya geldi. Iğdır merkezde çiftçileri ziyaret eden Alma’ya Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Gürbüz eşlik etti.

‘Öğrencileri uygulama yapmaları için bekliyoruz’

            Mersinin Tarsus ilçesinden gelerek yıllardan beri Iğdır İlinde bitkisel üretim yapan Önder Çiftçi ve Mustafa Pehlivan yıllara bağlı olarak birçok meyve ve sebzenin yetiştiriciliğini yapıyor. Ailesiyle beraber çok geniş alanlarda arazi kiralamak suretiyle dane mısır ürettiklerini belirten Pehlivan, “Bazı zamanlarda üretim yaparken bitkilerin korunması anlamında teknik destek ihtiyacımız oluyor. Bu kapsamda Ziraat Fakültesi yetkilileri ile irtibat halinde olmak istiyoruz

 Bunun yanında öğrencileri uygulama kapsamında arazimize her zaman bekliyoruz.

Yılın her mevsiminde iklim şartlarına bağlı olarak gerek örtü altında gerekse de açıkta üretim faaliyetlerimiz oluyor. Ailecek yaz kış demeden üretim yapmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘Üniversitemizin kapıları üreticilere her zaman açık’

            Açıkta ve örtü altında üretilen ürünleri yerinde inceleyen Rektör Alma üretim aşamaları ve pazarlama konusunda üretici Pehlivan’dan bilgi aldı.

            Sahada incelemelerde bulunan Alma,  Ülkenin kalkınması ve gelişmesi için üretimin çok önemli olduğunu çok verimli ve geniş topraklara sahip Iğdır ovasında bu tür üretim faaliyetlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Alma, “Bunun için çalışma arkadaşlarımızı sahaya gönderiyoruz. Iğdır tarımının geliştirilmesi için her zaman gayret içerisindeyiz. Üniversitemizin kapıları üreticilerimize her daim açık” mesajını verdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.