REKTÖR ALMA AĞRI DİYADİN’DEKİ ALTIN MADENİ TEMEL ATMA TÖRENİ’NE KATILDI

Iğdır üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma,  Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yeni keşfedilen altın rezervi için yapılan temel atma törenine katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve  kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı Ağrı Diyadin’de bulunan altın madeni tesisinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İşleme tesisinin de olacağı madende ilk altın dökümünün 2022 yılının son çeyreğinde yapılması hedefleniyor. 500 kişinin doğrudan istihdam edileceği işletmede, dolaylı istihdamın 2,300 kişiye ulaşması bekleniyor” denildi. Bakan Varank temel atma töreninde müjdeyi vererek, “Ağrı Mollakara’da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1.2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2.8 milyon dolar olan 3.5 ton gümüş rezervi tespit edildi” dedi.

Temel atma törenine katılan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ise; “Ağrı’nın Diyadin ilçesi Mollakara Köyü’nde bulunan altın rezervinin ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Temeli atılan tesisin Ağrı, bölge ve ülke ekonomisi için oldukça önemli bir yatırım olduğunu söyleyen Alma, Iğdır Üniversitesi olarak tüm imkanlarla proje için destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.