Rektör Alma, Ağız ve Diş Sağlığının En Son Teknolojisini Yerinde İnceledi

Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararıyla 2008 yılında kurulmuş, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında ilk olarak Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Laboratuar Teknikleri Programları açılmış ve 60 öğrenci ile eğitimine başlamıştı.
Yüksekokul 2014-2015 yılı itibariyle akademik 4 bölüm altında 7 program normal öğretimde, 7 program ise ikinci öğretimde olmak üzere toplam 14 programla eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürmekte. Bunlar Tıbbi Hizmetler ve Teknikleri, Terapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Bakım Hizmetleri, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri olmak üzere dört bölüm bulunmakta.
Bu yıl ise YÖK kararı ile Iğdır Üniversitesinde Ağız ve Diş Sağlığı Programı açılması kabul edildi. Akabinde Rektör Prof. Dr. Hakkı Alma Dijital üniversite kapsamına alınan Iğdır üniversitesi için ilk iş olarak ‘Diş hekimliği dijital dünyasını’ incelemek üzere bulunduğu İstanbul’da gerçekleştirdi.
Dünya devi iki firmanın birleşmesi ile doğan DensplySirona ürünlerini ve işlevselliğini yerinde inceledi.
Toplantı da Şirketin Türkiye Genel Müdürü Dişhekimi Recep Akün DensplySirona hakkında şu bilgileri verdi; “1899’da New York City’de Dişhekimlerinin Tedarik Şirketi DENTSPLY International kuruldu. Sirona Dental ise Almanya Erlangen de 1877’de kuruldu. Bu iki şirket 2016 yılında dönüştürücü birleşme ile Dentsply Sirona adını aldı. 23 Haziran 2009 tarihinde DENTSPLY, Dentists’ Supply Şirketi’nin kuruluşunun 110. yıldönümünü kutladı. 1899’da Dr. Jacob Frick Franz, John Sheppard ve Dean Osborne New York Tapu Memuru Lewis Fawcett’in ofisinde bir araya gelerek 10 000$ sermaye ile kurdukları şirket 110 yıl sonra, 2 milyar doların üzerinde satışa sahip 9,000’in üzerinde çalışanıyla 120 ülkede üretip satış yapmakta idi.
Dünya çapında 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteren ve 120’den fazla ülkede satışa sahip, yaklaşık 16.000 çalışanı ile dünyanın en büyük profesyonel dental ürün ve teknoloji üreticisi haline gelmiş Sirona ile birleşerek bugün gördüğünüz DENTSPLY SİRONA ismi gerçekleşti. Bir yüzyıldan uzun bir süredir dijital endüstri ile diş üretimi, teknoloji geliştirme, dijital tedavi ve klinik eğitim için küresel bir standart oluşturdu ve Diş hekimliğini geliştirmede ilerletmede inovasyonun ön safında yer aldı” dedi.
Rektör Alma “Dijital Üniversite” Olma Yolunda İlk İş Olarak ‘Dişhekimliği Dijital Dünyasını’ Yerinde Gördü
Daha sonra klinik ve laboratuar bölümleri için üretilmiş ürünleri gezdiren Akün, teknik kadrosu ile üretim yaptırarak dişe takılmaya hazır hale gelen dijital üretimi uygulamalı olarak gösterdi. Gördükleri karşısında oldukça etkilenen Prof. Dr. Hakkı Alma da DentsplySirona Türkiye Genel Müdürüne şunları söyledi; “Öncelikle sizinle beni tanıştıran ve buraya getiren meslektaşınız ve Iğdır Üniversitesinin adeta fahri danışmanı olarak gayret sarf eden meslektaşınız Metin Gürsan’a teşekkür ederim. Beni bu endüstri ile tanıştırdı. Şimdiye kadar hep duyuyordum.
Kameralı sistem ile taranıp modellenip dijital planlama ile laboratuar işlemlerinin CNC tezgâhında işlenme şeklinin mevcut olduğunu ama bugün burada hem klinik hem laboratuar tekniğinin bir arada işlenişini gördük. Üretime ait malzemenin bağlanışını ve özelliklerini bizzat takip ettik. Ben malzeme bilimi çalıştığım için kompozit benim ana konum. Reçineyi iyi bilirim. Yıllarca Japonya da kaldım. Doktoram Japonya’dan. Teknoloji ile iç içe yaşadım. Bugün de hem Rektörüm hem de TÜBA üyesi bir akademisyen olarak bu işlerle ilgili yüksek lisans ve doktora öğrencilerim var. Biliyorum ki önümüz 5.0 teknolojisi. Biz üniversiteler olarak kaynaklarımız olan öğrencilerimizi bu geleceğin teknolojisine göre yetiştirmeliyiz. O nedenle buradayım. Metin Gürsan mesleğini Rumeli Üniversitesinde ders anlatarak bu teknolojiyi öğrettiğini söyleyince ben de bu bölümü seneye açacağım için şimdiden tekniğini görelim ve sistemimizi gelecek üzerine kuralım istedim.
Hem Rumeli Üniversitesini ziyaret edip; hem de sizi ziyaret edip uygulamasını ve cihazları görmek istedim. Biz doğudayız. Bu teknik daha batıda bile çok bilinmiyor niye Iğdır bu kadar acele ediyor diye düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki teknoloji çok çabuk değişiyor. Tıpkı cep telefonu gibi biz Türkiye’de bulunan 7 Dijital Üniversite seçilen üniversitelerden biri olduk. O nedenle elimizi çabuk tutup teknolojiyi transfer edip daha sonrada bunun alternatiflerini üretip ülkemize yerli ve milli sermaye olarak katmamız lazım. Biz 3 ülkeye komşuluğu olan TC’nin tek üniversitesiyiz. İran-Nahcıvan – Gürcistan bize çok yakın komşu 3 ülke.
Bu ülkelerle imzalanmış protokollerimiz var. Bize gelip bu teknolojileri bizde görüp eğitim alacaklar. Bir de işin üretim ve ihracat yönü var. İnşallah çok yakında sizleri davet edip bir çalıştay yaparız. Böylece bölgemiz hekimlerine de hastanelerine de hizmet gitmiş olur. Zaten bu tür eğitim-öğretim programlarının açılması, iyileştirmesi ve güncellenmesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun misyon ve vizyonu doğrultusunda yapılan işlerdir. Yüksekokulumuz da 2016-2020 dönemi Stratejik Planlama komisyonu kurduk. 2016-2020 Stratejik plan komisyonu Topluma yönelik eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi kararı aldı.
Bu çalıştay toplumun ağız ve diş sağlığına yönelik uygulayıcılara ve bilim insanlarına dijital dental teknolojiyi anlatır ve uygulamalarını gösterir ise önümüzdeki yıl açacağımız Ağız ve Diş Sağlığı Programı tercihleri şimdiden dolmaya başlar. Bir diğer stratejik planlama kararımız eğitim-öğretim programlarımızın tercih edilebilirlik düzeyinin yükseltilmesidir. Peki bu düzeyi nasıl yükseltirsiniz? Bölge ülkenin en uç bölgesi. THY bile buraya pahalı uçuyor. İnsanlar buradaki üniversitenin diş sağlığında okumayı niye istesinler? İstanbul, Ankara yada Erzurum gibi iller dururken sorarım size niye Iğdır Üniversitesi Ağız Diş’i tercih etsinler? İşte biz bu faktörle öne çıkacağız.
Şimdiden hem ekibimizi hem de kendimizi bu eğitimlerle bu dijital kolaylıklarla tercih edilir hale getireceğiz zaten bunu strateji planımıza almamızın sebebi de bu. YÖK’ün bizi Türk Üniversiteleri arasından 7 adet dijital üniversiteye almasının önemi de bu. Uluslararası, ulusal, bölgesel ve yerel proje sayılarımızı arttıracağız. Peki bunu nasıl yapacağız? Ulusal ve uluslararası akademik personel hareketliliğin geliştirilmesi planda var. İşte bu makineler o uluslararası akademisyenin Iğdır’a gelmesini sağlayacak. Hem uluslararası hoca gelecek hem de uluslararası öğrenci gelecek. Makine burada üretim yaparken mühendislerimiz multidisipliner bir şekilde çalışacaklar.
Makineci CNC’yi inceleyecek; PC uzmanı kod yazacak; zaten printer ürettik o arkadaşlarımızda yeni doktora tezleri alacaklar yani sadece konu dental üretim yada ağız diş öğrencisini eğitim olmayacak biz Japonya tekniğini ve anlayışını buraya yani Iğdır Üniversitesine getiriyoruz. Multidisipliner çalışma ama Japon disiplini ile üniversite sanayii işbirliği içinde bir multidisipliner çalışma.
TC. Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’yi de ziyaretimiz de anlatacağız. Kendisi doktor ve siyasi olarak konulara hakim. Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Özlem Zengin’i de Iğdır’a davet edip konularımızı anlatmıştık. Ayrıca Türkiye Sağlık Politikaları Ensitütü Başkanı Prof.Dr. Hasan Hüseyin Hocamızı da Ankara’da ziyaret edip dijital üniversite ve sağlık konularımızı görüşeceğiz” dedi.
Rektör Prof.Dr. Hakkı Alma’ya İmalat yapan 5 eksenli makinede imalatı gösterdikten sonra dijital teknolojinin son ürünü tomografi ve panoromik radyoloji tekniğinin tek cihazda kullanımı; yazılımı ve işlevselliği hakkında cihazlarda anlatım yapıldı. Ardından ağız diş sağlığı öğreniminde çok gerekli olan sterilizasyon ve hijene ait cihaz ve kullanım malzemeleri incelendi. Teknik ziyaret heyetinde bulunan kimyacı akademisyen Prof. Dr. Osman Çakmak’tan bu kimyasallara ait bilgi alındı.
Prof.Dr. Çakmak kullanılan solüsyonlar hakkında Iğdır Üniversitesi laboratuvarlarında yapılacak çalışmalarda Rektör Prof.Dr. Hakkı Alma’ya kendisine bizzat destek vereceğini; ayrıca tehlikeli kimyasalların kullanımı konusunda ihtiyaç olan ‘İş sağlığı ve iş güvenliği’ derslerini de beraber aynı destek kapsamında verebileceğini söyledi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.