Petshoplara İdari Para Cezası Uygulandı

Iğdır’da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü ekiplerince petshoplar (ev ve süs hayvanları satış yeri) denetlenerek uygunsuz bulunanlara idari para cezası uygulandı.

Ev ve süs hayvanları satışına yönelik olarak kamuoyunda oluşan duyarlılıklar nedeniyle denetimler sıklaştırıldı. Iğdır’da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü ekiplerince petshoplara yönelik yapılan denetimlerde, yapılan uyarıları dikkate almayan işyeri sahiplerine; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, eğitim almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satışı yapma suçundan toplam 1.302,00 TL idari para cezası uygulandı. Denetim yapan ekipler, konuyla ilgili şu bilgiyi verdiler:

 “Yaptığımız denetimlerde ruhsatsız ev ve süs hayvanı tespit edilmesi halinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirilerek ruhsatlandırma işlemleri sağlanmaktadır. Ayrıca eğitim sertifikası olmayan işletme sahiplerine Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında idari para cezası verilmektedir. CİTES kapsamında yer alan ve belgesi bulunmayan hayvan tespit edilmesi halinde söz konusu hayvana el konularak 4915 sayılı Kanunun 18. maddesine göre idari para cezası uygulanmaktadır.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.