Pervin Buldan: “Bugün Müzakerelerde Kadınlar Masaya Oturuyorsa En Büyük Özgürlük Budur”

 

12

14

13

            Iğdır’da 8 Mart Dünya Emekçiler Günü nedeniyle düzenlenen mitingde konuşan HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Mart Kadınlar Günü için verdiği mesaja dikkat çekerek; “3 gün önce Sayın Öcalan ile görüştüğümüzde 8 Mart için mesajınızı kadınlara iletmek istiyoruz dediğimizde aynen şu cümleyi kullandı: “Bugün müzakere sürecinde kadınlar masada oturuyorsa en büyük gelişme en büyük özgürlük aslında budur” dedi.

             Iğdır’da KJA bileşenleri tarafından 8 Mart Dünya Emekçiler Günü nedeniyle miting düzenledi. Mitinge; HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, DBP Iğdır İl Eş Başkanı Zübeyde Kaynar, HDP Iğdır İl Eş Başkanı Dilber Turan, Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Tuzluca Belediye Eş Başkanı Neşegül Can, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı Dilek Yanardağ’ın yanı sıra yüzlerce kadın katıldı. Mitinge kadınlar yerel elbiselerle geldi. Alan sarı, kırmızı ve yeşil balonlarla süslendi. Alana gelen kadınların ellerindeki KJA bayraklarının yanı sıra sahnede bulunan ve üzerinde; “Kobanê’de direnen kadınla örgütlenelim yaşamı özgürleştirelim” pankartı dikkat çekti.

PANKART GERGİNLİĞİ YAŞANDI

            Konuşması için sahneye çıkmadan önce HDP Iğdır Milletvekili ile polisler arasında pankart gerginliği yaşandı. Alanda bulunan ve üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren kadın gerillaların resimlerinin bulunduğu pankartlara polislerin el koymasının ardından çıkan gerginlikten sonra pankart polislerden geri alındı.

“Öcalan: Bugün müzakere sürecinde kadınlar masada oturuyorsa en büyük gelişme en büyük özgürlük aslında budur.”

            Mitingde konuşan HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Mart Kadınlar Günü için verdiği mesaja dikkat çekerek; “Sayın Öcalan bu yılki 8 Mart için verdiği mesaja çok önemli bir mesaj verdi. Biz Sayın Öcalan ile 3 ün önce yaptığımız görüşmede 8 Mart için mesajınızı kadınlara iletmek istiyoruz dediğimizde aynı şu cümleyi kullandı: “Bugün müzakere sürecinde kadınlar masada oturuyorsa en büyük gelişme en büyük özgürlük aslında budur.”

“Kobanê zaferi kadınların mücadele ederek kazanacağının en büyük örneklerindendir.”

            Buldan, Kobanê’de kadınların verdikleri mücadelelerin tüm kadınlara mücadele ederek kazanacağının örneklerinden biri olduğunu belirterek; “kadınlar haklarını mücadele ederek kazanacaktır. Kobanê bir kez daha bunu bize gösterdi. Sakineler, Ronahiler, Fidanlar, Arinler bize bunu gösterdi. Kadınların özgürlük mücadelesinde korkan ülkelerde kadınlar hep mücadele ettiler ve direndiler. Asla boyun eğmediler. Ne sisteme ne de erkek baskısına karşı boyun eğmediler” diye konuştu.

“IĞDIR’DA KADINLARIN ADAY BAŞVURU AZLIĞI KABUL EDİLEMEZ”

            Buldan yaklaşan genel seçimlerde kadınların Iğdır’da adaylık başvuru sayısının azlığına dikkat çekerek; “kadınlar 5 Mart tarihine kadar partimize gitmeli adaylık başvurusunu yapmalıdır. Iğdır’da sadece 3 kadının adaylık için başvurması kabullenecek bir durum değildir. 7 yıldır Iğdır’da bir kadın vekil olarak mahallelerde ve sokaklarda kadınlarla el ele verdiysek bugünler için verdik. Kadınların bütün mekanizmalarda yer alabilmeleri için, belediye başkanı, milletvekili olabilmeleri için bu mücadeleyi verdik” dedi.

            Buldan son olarak, seçimlerde her kesimin, her düşüncenin kapısını çalarak bu ülkeye barışı ve demokrasiyi tesis edeceklerine dikkat çekerek; “Iğdır’da AKP’ye oy veren Kürtlerin evine gideceğiz. CHP’ye oy veren sosyal demokratların evine gideceğiz. MHP’ye oy veren Azerilerin ve Terekemelerin evine gideceğiz. Evine gitmediğimiz kapısını çalmadığımız ve elini sıkmadığımız tek bir insan bırakmayacağız. Herkesi yeni yaşamda buluşturmak için onlarla temasa gireceğiz. Ellerini sıkacağız, yüreklerine gireceğiz. Bu ülkede barışı, demokrasiyi ve kardeşliği tesis edeceğiz” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.