Peri Perdeleri, Tabiat Mirası Olma Yolunda

Iğdır Üniversitesi Peri Perdeleri Oluşumlarının Jeolojik Miras Olarak Koruma Altına Alınması İçin Çalışma Başlattı. Üniversite Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Bayraktutan, Niğde Ömer Halisdemir düzenlenen Kapadokya Yerbilimleri Sempozyumuna katıldı.
Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanının katıldığı sempozyumda yerbilimin değişik alanlarına yönelik çalışmalar sunuldu. Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Bayraktutan, Posof yakınlarındaki Peri Perdeleri oluşumlarının Jeolojik Miras olarak koruma altına alınması konusunda bir rapor sundu.
Böylelikle dünyada çok ender olarak rastlanılan bu yapıların UNESCO Tabiat Mirası listesine alınması için ilk girişimi de başlatılmış oldu. Ayrıca Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Bayraktutan, Posof Belediye Başkanı ve yerel yönetimler ile görüşerek işlemlerin başlatılması için kendilerinden destek istedi. Yapılan başvuru kapsamında, Iğdır Üniversitesi olarak bu sorumluluğu almaya hazır olduklarını belirten Bayraktutan; “Bu oluşumların koruma altına alınması ülkemiz ve bilim dünyası açısından oldukça önemli” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.