Patates Üretiminde Teknolojik Dönem

000

Iğdır ovası, iklim bakımından bugün birçok tarımsal ürünün yetiştirildiği nadir bölgelerden birisidir. Özellikle tarım ve hayvancılığa dayalı olan ekonomik yapının geliştirilmesi için tarımsal faaliyetlerin daha da iyileştirilmesi ve ürün çeşitliliğinin arttırılması son yıllarda dikkatleri çekiyor. Pamuk gibi hassas ürünlerin dahi bugün yetiştirildiği Iğdır’da çiftçinin de üretim kapasitelerini ve üretim araçlarını geliştirmesi tarımsal gelişme açısından çok büyük öneme sahip.

Iğdır’da tarımla uğraşan nadir çiftçilerimizden birisi de Ercan Yıldırım. Ertu Nakliyat’ın da sahibi olan Ercan Yıldırım Doğanşanlı Köyü’nde 60 dönümlük arazide teknolojiden de yeteri ölçüde faydalanarak patates üretimi yapıyor. Serpme sulama sistemi ile üretimini yaptığı patatesleri yerinde inceleyen Iğdır Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Kumlay yaptığı açıklamada, ürünlerin yetişme aşamalarının çok iyi bir durumda ve kaliteli olduğunu söyleyerek sulama işinin ayda 3 kez serpme şeklinde yapılmasının patates üretimi için yeterli olacağını ifade etti.

Patateslerin yaklaşık olarak iki ay sonra hasadını yapacak olan Ercan Yıldırım ise, bu yılki hasattan yaklaşık olarak 300 ton patates elde etmeyi plânladığını, hedefinin gerçekleşmesi halinde gelecek yıl daha büyük bir alanda tekrar ekim yapacağını söyledi. Teknik olarak, yani insan gücüne fazla ihtiyaç duymadan makineler ile üretimi ve hasadı yaptığını belirten Ercan Yıldırım; “bu tür çok farklı ürünlerin yetiştirilmesinde ev sahipliği yapan Iğdır’ın ve Iğdırlı çiftçinin devlet tarafından da öncelikle bilinçlendirilmesini, bilgilendirilmesini istiyoruz. Birçok çiftçimiz devlet desteklerinden habersizdir. Bu sebeple çiftçilerin bilgilendirilmesini, destekler konusunda bilinçli hale getirilmesini ve devlet desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini diliyoruz” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.