Oruçlu Tarlada Çalışıyorlar

ORUÇLU TARLADA ÇALIŞIYORLAR

Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle Iğdırlı çiftçiler 35-40 derece sıcaklıkta hem oruç tutuyor hem de tarlada çalışıyorlar.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Çukurova’sı olarak adlandırılan Iğdır’da Ramazan ayına rağmen tarım faaliyetleri devam ediyor. Ovada meyve sebze hasadı yapan Iğdırlı çiftçiler, Tuzluca ilçesinde ise ot biçimi yapıyorlar. Hava sıcaklığının 35-40 derece arasında değiştiği Iğdır’da güneşin altında erkekler ot biçerken bayanlar ise biçilen otları el tırmıkları ile topluyorlar. Güneşin altında biçilen otu kızlarıyla toplayan Fethi Şut, Ramazan ayının yaza denk gelmesi nedeniyle büyük zorluklar yaşadıklarını, bütün zorluklara rağmen Ramazan ayında oruçlarını aksatmadıklarını belirtti. Şut, “Bu yaptığımız iş çok zor, normal şartlarda su içmeden bu işi yapmak çok zor, ama Allah bize bu gücü veriyor. Mecburuz bu işi yapmak zorundayız. Ama dini görevimizi de yapmak istiyoruz. Bunun için hem oruç tutuyoruz hem de tarlada çalışıyoruz. Çok aşırı zorlandığımızda başımıza su döküyoruz, ağaç gölgede bir iki saat dinlendikten sonra tekrar işimizin başına dönüyoruz. Yoksa hasadımız hep yerde kalacaktı” dedi.

Aynur Şut ise, Ramazan’ın yaz ayına denk gelmesi nedeniyle oruçlu oruçlu tarlada çalışmak zorunda olduklarını, yoksa tarladaki ürünlerinin kuruyarak döküleceğini söyledi. Şut, “Hayat şartları çok zor, tek geçim kaynağımız hayvancılık. Bunun için kışın hayvanın bakımı için bu topladığımız ota ihtiyacımız var. Bu otu toplamasak hepsi kuruyup dökülür. Dolaysıyla yaz aylarına denk gelen Ramazan’da hem dini görevimiz yapıyoruz, hem işimizi aksatmıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.