Örnek Çiftçi Alican Akçan’ın Organik Karbuzları Piyasa Çıktı

2

Iğdır’da 6 yıl önce çiftçilik yapmaya başlayan Alican Açkan, 80 dönüm arazi üzerinde organik tarım yaparak, şehirdeki diğer çiftçilere örnek oluyor.

Bölgede bir ay önce yetiştirdiği karpuzlarla herkese örnek olarak para kazanılacağında ispatlayan Alican Akçan yeni organik karpuzlarını piyasaya sürdü.

Ürünleri bölge illerin yanı sıra Avrupa ülkelerine ihraç eden Alican Açkan, ürünlerinin doğal olmasına ciddi önem veriyor.

Çiftçilik yapmaya ilk olarak küçük bir arazi parçası üzerinde yaptığını ifade eden Akçan; “küçük arazi üzerinde yaptığım çiftçiliğimi büyütmek istedim. Bu amacıma ulaştım ve bugün çok sayıda organik ürün üretip bölgedeki illere ve yurt dışına ihraç ediyorum” dedi.

Ürettiği organik ürünlerle kentteki diğer çiftçilere de örnek olduğunu belirten Açkan şunları söyledi:

“Bu işi ilk yaptığımda çevremdekiler pes edeceğimi söylüyorlardı. Ama ben organik ürün bulma sıkıntısı çektiğim için kararlıydım. Bu işi yapmaya devam ettim ve başarılı oldum. Ürettiğim ürünleri devlet yetkililerine hediye gönderdim. Burada ürettiğim ürünlerim yüzde 100 organik ürünler ve bu ürünler marka haline gelmiş durumda. Ürünlerimi Almanya’ya Rusya’ya ihraç ediyorum bunun yanında Kars, Ağrı, Ardahan, Erzurum ve birçok ildeki manav ve toptancılar beni tanıyor. Tarlamda yetiştirdiğim karpuzlar ortalama olarak 10-35 kilo ağırlığında oluyor.”

Iğdır’ın Oba Köyü’nde üretilen örtü altı olarak erken üretilen 15-30 kg karpuzlar Iğdır’da marketlerde satılmaya başlandı.

Karpuz üreticisi, Alican Akcan ayrıca şunları söyledi: “Iğdır’da da artık Diyarbakır’a rakip olacak büyük karpuzlar yetiştiriyorum. 15-30 kg ağırlığında karpuzlar ürettim.80 dönüm araziye ört altı yöntemle karpuz ektim normal hasattan 25 gün önce hasadını yaptım. Şimdiye kadar 10 ton karpuz sattım. Tarlada kilosunu ilk ürünü 60 kuruştan satıyorum. Tamamen organik ve kimyasal madde yoktur. Bu karpuzları Sayın Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a meclis başkanına ve siyasi parti liderlerine de göndereceğim. Tadına baksınlar Diyarbakır karpuz mu bizim karpuz mu tatlı” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.