Orman Müdürlüğü yangın tatbikatı düzenledi

            Iğdır’ın ilk ve tek ormanı olan kent ormanında 145 işçi ve 5 Orman İşletme Müdürlüğü görevlilerinin de katıldığı yangın tatbikatında olası yangınlara karşı hazır bekleyen Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin yangın tatbikatı gerçeği aratmadı.

150 KİŞİ KATILDI

            Orman İşletme Müdürlüğü teknik personeli ve yangın söndürme işçilerinden oluşan 150 kişiye, orman ve kırsal alan yangınlarına müdahale eğitimi verildi.

            İlk olarak orman ve kırsal alan yangınlarına müdahalede teknikleri, yangında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda Iğdır Orman Müdürü Taner Tazegün tarafından katılımcılara teorik bilgiler verildi ve bu bilgilerin uygulamalı olarak anlatımı tatbikat yapılarak geçekleştirildi.

            Iğdır Kent Ormanı’nda yapılan tatbikatı Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün yönetti. Merkezden gelen yangın anonsunun ardından hazır bekleyen ekip harekete geçti. Olay yerine kısa sürede ulaşan ekip yangına müdahale ederek kısa bir sürede söndürdü.

            Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, vatandaşa da yangın konusunda dikkatli ve duyarlı olmaları uyarısında bulunarak şunları söyledi:

            “Mümkün olduğunca ormanlık alanlarda ateş yakmadan piknik yapmalarını ve bahçe temizliklerini ateş yakmadan yapmalarını istiyorum. Çünkü yangın başladığı zaman 1 dakikada söndürmek çok zordur. Hele de rüzgârlı günlerde bu durumun büyük yangınlara sebep olması muhtemeldir. Ayrıca, İlimizde yapılan ağaçlandırma ve erozyon kontrol sahaları tel örgüye alındığı için otlar ve yabancı çalılar yaz kuraklığında kurumakta ve ufak bir ateş kıvılcımı ile yangın oluşmaktadır. Bu nedenlede olası bir yangına orman işletme müdürlüğü olarak bizler her an tetikte ve hazır bulunmalıyız.”

“ORMANI KORUMAK VATANDAŞLIK GÖREVİMİZDİR”

            Tazegün konuşmasında; “günlük hayatımızın vazgeçilmez unsurlarının çoğu ormanlardan elde ediliyor. Birçok aile geçimini ormanlardan sağlıyor. Orman, aynı zamanda çevresindeki ekolojik dengenin de en önemli parçasıdır. Bu kadar öneme sahip olan ormanlarımızda maalesef o kadar çaba ve maliyete rağmen hala yüzde 81 oranında dikkatsizlikten doğan yangınlar olmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de orman varlığını tehdit eden faktörlerin başında orman yangınları gelmektedir. Orman yangınlarının çıkış sebeplerine bakıldığında, yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığını, diğer bütün yangınların çıkış sebebinin insan olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ormanlar için en tehlike varlığın insan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle orman yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarını olabildiğince azaltmak için insanlarımızı bu tür konularda bilgilendirmek ve eğitmek gerekmektedir.

OLASI YANGINDA ALINACAK TEDBİRLER NELERDİR?

            Orman Müdürü Taner Tazegün, tatbikat öncesi olası yangında yapılacak olan ilk müdahale konusunda bilgilendirme yaptı. Tazegün şunları söyledi:

            “Öncelikli olarak telaşlanmayınız. Bulunduğunuz yerde yangın ihbar düğmesi varsa ona basınız. İtfaiyeye ve 112 sağlık ekiplerine telefon ediniz. Yangın adresini en kısa ve doğru şekilde bildiriniz. Mümkünse yangının cinsini (bina, benzin, araç vb) bildiriniz. Yangını çevrenizdekilere duyurunuz. İtfaiye gelinceye kadar yangını söndürmek için elde mevcut imkânlardan yararlanınız. Bunları yaparken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayınız. Görevlilerden başkasının yangın sahasına girmesine mani olunuz. Yangın esnasında rüzgârı arkanıza alınız ve yangın söndüren ekip ateş üzerine değil de dip kısımdan su ile söndürmeli özelliklede yangının tam olarak söndüğünden emin olmadan olay yerinden ayrılmamalıyız. Çünkü muhtemel olarak gerçekleşmiştir yangının söndüğünü zannediyoruz ama bir bakmışsın söndürmüş olduğumuz alanda yangın bir kıvılcımdan dolayı daha büyük yangınlara sebep verebiliyor.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.