Oltu Taşı ve Kehribar’a Büyük İlgi

 

Iğdır da ilk defa her çeşit tespih satan bir dükkân açıldı.  Belediyeye ait Yer altı çarşısında açılan tespih mağazasına tespihe meraklı vatandaşlar büyük ilgi göstererek tesbih alıyorlar. 

            Gökbey Gümüş ve teşbihçilik Dükkân sahibi Haydar Ali Uca,” Dükkânımız da 50’nin üzerinde tespih çeşidi bulunmaktadır. Bunların başlıcasın Oltu taşı, Kehribar Çeşitleri, Kuka Çeşitleri, Damla Kehribar, Deve kemiği ve çeşitli orjinal taşlar bulunmaktadır. Iğdır’da da satışını yapmış olduğumuz ve özelikle özel siparişler aldığımız Kehribar ön planda yer almaktadır. “dedi.

            Haydar Ali Uca, Dünyada kehribarın çok rağbet gördüğünü ifade ederek, “Kehribar, 50 milyon yılda oluşmuş çam ağacının reçinesidir. Kehribarı, ham madde veya yarı mamul olarak alıyoruz. Kehribarın oluşumuna göre birçok çeşidi var. Sıkma kehribarlar, piyasada rağbet gören kehribarlardır. Osmanlı döneminde İngiltere ve Almanya’dan gelen objeler var. Fildişi üzerine işçilik yapılmış tespihler var.” diye konuştu.

         Fiyatların yüksek olmasının nedeninin el işçiliği olduğunu belirten Haydar Ali Uca, tespih fiyatlarının işçilik ve ham maddeye göre değiştiğini, Normal tespihler 10 TL’den başlıyor. 150 TL’den 750 Tl ‘ye kadar çıkıyor. dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.