Okul Öncesi ve İlkokul Öğrencilerine Trafik Eğitimleri Başladı

 

Iğdır’da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu (TÜSEKON) işbirliğinde okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik trafik bilinci kazandırılması eğitimleri başladı.

            Kurtuluş İlkokulu’nda okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik trafik bilincinin kazandırılması eğitimlerinin açılış programına Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Gelal, Murat Aydoğdu, Şube Müdürü Sedat Bilir ve öğrenciler katıldı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Bilir; “gelişmiş ülkelerde neredeyse iki kişiye bir taşıt düşüyor. Ülkemizde zenginleşiyor, kalkınıyor karayollarında araçlar çoğaldıkça yol lazım, araç lazım ve bu araçlarla güvenli seyahat lazım. Güvenli seyahat için mutlaka devletimizin, parlamentomuzun koyduğu trafik kurallarına mutlaka uymak lazım. Onun için bu eğitimin küçük yaşlarda verilmesi lazım ki trafik güvenliği bilinci oluşmuş olsun. Sevgili çocuklar, sizler de babalarınıza, annelerinize, ağabeylerinize, ablalarınıza trafikte araç kullanırken kurallara uymuyorlarsa bu öğrendiklerinizi onlara söyleyerek uyarmanızı istiyorum” dedi.

            Bilir konuşmasının devamında şunları söyledi:

            “Karayolları Trafik Stratejisi ve Eylem Planı hükümleri gereğince okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik trafik bilinci kazandırılması sorumluluğu Bakanlığımıza verilmiştir. Bu nedenle Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu ile genel müdürlüğümüz arasında yapılan protokol imzalanarak uygulamaya konulmuştur. Bu Protokol ile ülkemizdeki resmî ve özel bütün okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine trafik kuralları ile trafikte uyulması gereken davranışların neler olacağının öğretilmesi ve trafik bilincinin erken yaşlarda öğrencilerin zihinlerine yerleştirilmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilerimize verilecek bu eğitimler Protokol çerçevesinde il/ilçe millî eğitim müdürlükleri gözetiminde gerçekleştirilecek olup bu eğitimler özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarındaki trafik ve çevre dersi ve trafik adabı dersi usta öğreticileri tarafından ilimiz genelinde 19272 çocuğumuza verilecektir. Bu eğitimlerde görev alacak eğitmenlerimize şimdiden teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim. Ülkemize, İlimize, geleceğimize hayırlı olmasını temenni ederim.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.