Öğrencilere, Uyuşturucuyla Mücadele Anlatıldı

23

Iğdır Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize suçlarla mücadele müdürlüğü tarafından Hazar Koleji Öğrencileri ile velileri Uyuşturucu Madde Kullanımı, Arkadaş Seçimi ve Organize Suçlarla Mücadele Konularında Bilgilendirildi.

Iğdır Hazar Koleji Konferans Salonunda Gazeteci-Yazar Akay Aktaş, Iğdır Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Emin Akyıldız ve KOM Şube Müdürü Murat Abdullah Tombul’un konuşmacı olarak katılımlarıyla geleceğin teminatı olan gençlere yönelik Madde Bağımlılığının Zararları konulu konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit,”Iğdır Emniyet Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Geleceğimiz olan gençlerimizi uyuşturucu bağımlılığı ve korunma yolları konusunda aydınlatan konferanslar veriyorlar. Iğdır’da ki bütün okullarımızda bu konferansları verdireceğiz.”dedi.

Öğrencilere de seslenen Hakan Cirit, şunları söyledi:”Bizler 3 kıtada at koşturan bir neslin torunlarıyız. Biz hiçbir millete bağımlı olmadık. Siz gençlerimizde uyuşturucu, alkol, sigaraya bağımlı olmayın kötü alışkanlıklardan uzak durun arkadaşlarınız iyi seçin”

Verilen konferansta, uyuşturucu bağımlılığı, korunma yolları ve bağımlı olanların durumu hakkında slâyt gösterimi eşliğinde detaylı bilgiler verildi. Toplum Destekli şube müdürlüğünde görevli Komser yardımcısı Özlem Işık bir mankenin düştüğü uyuşturucu battığındaki durumunu slayt eşliğinde seslendirdi.

Uyuşturucu madde kullanımında en önemli nedenlerin başında arkadaş çevresi ve merakın geldiğini ifade eden KOM Şube Müdürü Murat Abdullah Tombul, “Uyuşturucu kullanan yakınınız çevreniz varsa 155 ve 156 yı arayarak bizlere bildirebilir. Kullanan varsa bırakmak için bizlere müracaat edebilir hiç bir yasal işlem yapmıyoruz. Kendisini doktor kontrolünde muayene ederek kurtarmaya çalışıyoruz.    

 Denetimli serbestlik şube müdürlüğü tarafından takibe alıyoruz. Eğer şahıs tedavi sonrası tekrar uyuşturucuya başlarsa ceza yiyebilir. Ülkemizde uyuşturucu gibi kötü alışkanlığı önlemek için gece gündüz mücadele ediyoruz. Uyuşturucu yakalamada uyuşturucuyla mücadelede ülkemiz dünya sıralamasında üçüncü sırada geliyor. Uyuşturucudan korunmak için en önemli yol asla kullanmamaktır. Bir defa kullanmaktan bir şey olmaz diyerek başlanan kötü alışkanlıklarla daha sonra, dönüşü olmayan bir yola girilebilir ve hayatınız kararabilir. Bunun için arkadaşınızı iyi seçin” dedi.

Daha sonra Gazeteci-Yazar Akay Aktaş, Iğdır Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Emin Akyıldız uyuşturucu, alkol, sigara konusunda bilgi verdiler.

Konferans sonunda konuşan Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal da Anne ve babalara da seslenerek, Çocuklarınızı kontrol altında tutunuz. Arkadaş çevresini iyi tanıyınız. Onlarla bir arkadaş gibi diyalog kurunuz ve onlara sahip çıkınız bir yanlış yaptığında dışlamayınız siz dışlarsanız başkaları sahip çıkar. Sevgi ve şefkatle sorunları çözebilirsiniz. Çocuğunuz sigara içiyorsa bunun zararlarını en iyi şekilde anlatıp vaz geçirebilirsiniz. Her şey sevgi ve ilgi ile halledilir. Çocuklarınıza vereceğiniz en güzel şey sevgi ve ilgidir. diyerek öğrencilere seslendi:”Sevgili öğrenciler kendinize hedef seçin burada olduğunuz bu okulda okuduğunuz için şanslısınız. Bütün gözler sizde aynı zamanda sizin yükselmenizi ,okumanızı engellemek isteyen bazı kötülerde  iş başında bunun için ailenizi dinleyiniz.Arkadaşınızı iyi seçin tanımadığınız bilmediğiniz insanlarla dostluk kurmayın ”dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.