Öğrenciler, Kuduz Konusunda Bilinçlendiriliyor

ss

Iğdır Valiliği’nin talimatları doğrultusunda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veterinerlik Şubesi’nce okullarda kuduz konusunda seminerler veriliyor.

Iğdır’daki ilk, orta ve lise öğrencilerine, veteriner hekimler okulları gezerek kuduz konusunda seminer verip bilgilendirme yapıyor.

Şehit Er Erkan Akdeniz ve 70. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde kuduz virüsü hakkında öğrencilere bilgiler veren Veteriner Hekim Ali Yıldırım, kuduz hastalığının ölümcül bir hastalık olduğunu vurgulayarak herhangi bir kuduz riski taşıyan hayvanla temas halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğinin önemine değindi. Yıldırım konuşmasında; “kuduz insanlık tarihindeki en eski ve ölümcül hastalıklardan biridir. Kuduz önlenebilir bir hastalık olduğu halde dünyada yılda 50.000’in üzerinde kişi bu hastalık nedeniyle ölmekte ve bunların yarısını 15 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Bakanlığımıza yılda yaklaşık 150.000 kuduz şüpheli temas insan olgusu bildirimi yapılmaktadır. Bildirilen bu olguların çoğunluğu da kuduz korumasına alınmaktadır. Bu şekilde birçok kişinin hayatı kurtarılmaktadır. Ancak bazı yıllarda 1 veya 2 kişinin kuduz vakasına bağlı ölümü görülmektedir. İnsanlarımız, dönüşü olmayan bu hastalığa karşı dikkatli ve bilinçli olmalıdırlar. Asıl tehlike ihmal ve dikkatsizliktir” dedi.

Yıldırım, ayrıca Iğdır’da kuduz hastalığına yönelik uygulanan kuduz aşılama kampanyası ile koruma kontrol uygulamaları hakkında da bilgi verdi.

Seminere katılan öğrenciler, kuduz hakkında anlatılanları büyük bir dikkatle dinlediler ve sorular sordular.

Ayrıca, Iğdır’da resmi ve kayıt dışı 1 milyon küçükbaş hayvan olduğu, hayvancılık nedeniyle köpek beslendiği, başıboş köpeklerin şehir merkezinde dolaştığı bunlarında kuduz hastalığına davetiye çıkardığı belirtildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.