ÖĞR. GÖR. YUNUS AZBOY PANDEMİ SÜRECİYLE İLGİLİ TAVSİYELER PAYLAŞTI

Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü Fizyoterapi Programı Öğretim Görevlisi ve Uzman Fizyoterapist Yunus Azboy pandemi sürecinde artan eklem ağrılarıyla ilgili tavsiyelerini paylaştı.

Öğr. Gör. Azboy’un, evde daha çok zaman geçiren ve eklem ağrıları çeken insanlara tavsiyeleri şöyle; “Bilindiği üzere ilk olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonrasında tüm dünyaya yayılıp on milyonlarca insana bulaşan ve yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan  koronavirüs ile mücadelenin temel taşlarından biri teması azaltmaktır. Teması azaltmaya yönelik ülkelerin insanları evde daha çok zaman geçirmeye yönelik çalışmaları hız kazanmıştır. Bundan dolayı insanlar hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı olarak özellikle yaşlı bireyler olmak üzere ev ortamında geçirilen hareketsizliğin artmasına bağlı olarak bazı fiziksel problemler yaşamaya başladılar.

 Özellikle ev ortamında geçirilen vaktin artmasıyla beraber iskelet ve kas sistemine bağlı sorunlar baş göstermekte. Günün uzun bir bölümünde sandalyeden çalışmak durumunda kalan çalışandan,

evde TV izleyerek gününü geçiren yaşlı teyzeye ve amcaya  kadar herkes kas ve eklem ağrılarından söz etmektedir. İnsanların ev ortamında yemek yeme, uyuma, TV izleme, sürekli bilgisayar başında veya tablet ile internet ortamında geçirdiği zamandaki artış bu kas ve eklem ağrılarının en önemli sebebi aslında.

Fakat bu süreçte kas ve eklem ağrılarının oluşmasını önlemenin en önemli yolu ev ortamında da olsa kişilerin günlük belli bir süre fiziksel aktivite ve egzersiz yapmasıdır.

 Peki; koronavirüs pandemi dönemi fiziksel olarak formumuzu korumak, kas ve eklem ağrılarından korunmak için ne yapmalıyız?

 

 Fiziksel formunuzu korumak, kas ve eklem ağrılarından korunmak için ev ortamında düzenli ve sürekli olacak şekilde belli bir program dahilinde fiziksel aktivite ve egzersiz yapmalıyız.

 Egzersizi haftada kaç gün yapmalıyız?

 Önerdiğimiz egzersiz programını haftanın en az 3 günü olacak şekilde yapmalısınız.

 Örnek bir egzersiz programı nasıl olur?

 ⦁ Sabah uyandığınızda öncelikle bulunduğunuz ortamın havalanmasını sağlayınız.

⦁ Oturduğunuz yerde veya ayakta iken 10 defa burnunuzdan derin bir şekilde nefes alıp ağzınızdan yavaş bir şekilde verin.

⦁ Proteinli yiyeceklerin olduğu bir kahvaltı yapın.

⦁ Kahvaltıdan 1 saat sonra evinizin içini 5 kere dolaşın.

⦁ Ayakta veya sırtüstü yatarken sırasıyla sağ ve sol bacağınızı 10 tekrar olacak şekilde karnınıza çekip uzatın.

⦁ Kalın bir minder veya halı üzerinde sırtüstü yatıp 10 kere iki bacağınızı karnınıza çekip uzatın.

⦁ Ayakta iken sırasıyla sağ ve sol bacağınızı 10 tekrar olacak şekilde yana doğru açabileceğiniz son noktaya kadar açıp kapatın.

⦁ Kalın bir minder veya halı üzerinde yüzüstü yatıp kollarınız ile beraber başınızı 10 kere  yukarı kaldırıp indirin.

 Unutmayın beden ve ruh sağlığınız için fiziksel aktiviteyi önceliğiniz haline getirmeniz gerekir.

Haber: Emin TOKA

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.