Oba Köyü’nde Tarla Günü Düzenlendi

Oba Köyü’nde yaşayan örnek üretici Alican Akçan’ın tarlasında yapılan tarla gününde konuşan Iğdır Valisi Enver Ünlü; “örnek çiftçimiz Alican Akçan örtü altı karpuz yaparak erken yetiştiriyor. Diğer çiftçilerden 20 gün önce karpuz yetiştirmiştir.10 yıldır bölgede örtü altı yöntemle karpuz yetişiyor. Karpuz sulu kendine has aromasıyla tatlı bir ürün tercih edilen bir karpuz. Bölgedeki diğer çiftçilerimize de bunu yaygınlaştırmalıyız. Rekolteyi artırmamız lazım. Organik tarıma çiftçimiz yönelmelidir. Gerek kaysımızı, domatesimizi, karpuzumuzu organik yetiştirmeliyiz. Bunun için tarım müdürlüğüne talimat verdim çalışma yapıyorlar organik yetiştiricilik için belge alacağız. Sadece örnek çiftçimiz bununla yetinmeyerek domates, kavun, biber, patlıcan, yetiştiriciliği de yapmaktadır. Girişimci çiftçimizi bu başarılı çalışmasından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

           İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu ise; “çiftçimiz maçlama örtü altı yöntemiyle erken hasat karpuz yetiştiriyor. 10 yıldır bu işi yapıyor. Diğer karpuz yetiştiricilerinden 20 gün önce yetişiyor piyasaya sürülüyor. Bu tarlada yetişen karpuz iç piyasa ve yurt dışına ihraç ediliyor. Erken üretim çiftçimize kazanç yönünden avantaj sağlıyor” şeklinde konuştu.

            Örnek üretici Alican Akçan da; “bu bölgedeki topraklar bereketli ve verimlidir. Sezondan önce karpuz hasadına başladık. 2008 yılında başlattığım, örtü altı ve üstü olmak üzere toplam 200 dekarlık alana ekilen karpuzun bu senede erken hasadını yapmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

            Akçan, yetiştirdiği karpuzların Iğdır’da ve bölgede lezzeti nedeniyle rağbet gördüğünü, devletin her zaman çalışan çiftçisinin yanında olduğunu belirtti.

            Oba Köyü’nde düzenlenen tarla gününe Iğdır Valisi Enver Ünlü, Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil, Iğdır Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Jandarma Alay Komutanı Kahraman Dikmen, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, Orman Müdürü Taner Tazegün, il tarım şube müdürleri çiftçiler ve kurum müdürleri katıldı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.