Nükleer Santral Türkiye’yi Tehdit Ediyor‏

7

Yarım asrı deviren ve süresi dolan Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santralı, Uluslararası Atom Enerji Ajansı direktiflerine aykırı olarak faaliyetini sürdürüyor.

Erivan’ın, kapatmaya yanaşmadığı santral da kapı komşusu Türkiye’yi tehdit ediyor.

Ermenistan’ın, Türkiye sınırına sadece 16 kilometre mesafedeki Metsamor Nükleer Santralı’nı, bütün risklerine karşı çalıştırmaya devam etmesi Başta lğdır olmak üzereTüm Türkiye’yi kaygılandırdı.

Metsamor Nükleer Santrali, 1977’de Sovyetler Birliği zamanında inşa edildi. Eski teknolojiyle yapılan, daha sonra fay hattı üzerinde bulunduğu tespit edilen santral, Iğdır’dan çıplak gözle görülebiliyor. Türkiye’nin sınır kenti Iğdır’a sadece 16 km mesafede bulunan santral, dünyadaki mevcut santraller içerisinde en güvensiz reaktör olma özelliğindedir.   Gümrü Depremi’nde Zarar Gördü 1988 yılında binlerce kişinin ölümüne sebep olan Gümrü Depremi sırasında nükleer santral ciddi derecede zarar görmüş, iki reaktörü uzun süre kullanım dışı kalmıştır. Bir süre çalışmalarına ara veren santral, daha sonra yeniden işletime alındı.

Uyarılara Rağmen Halâ Faaliyette Türkiye, başta Uluslararası Atom Enerji Ajansı olmak üzere uluslararası camiaya defalarca uyarıda bulundu.

Ancak Erivan yönetimi, “Elektriksiz kalırız” diyerek santrali kapatmaya yanaşmadı.

Son olarak santralin 2026’ya kadar kullanılacağı açıklandı. Santraldaki nükleer sızıntının, başta Iğdır, Kars ve Ardahan olmak üzere Doğu Anadolu’da on binlerce kişiyi etkilemesinden endişe ediliyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.