Nohut Yetiştiriciliği İçin Tohum ve Gübre Dağıtımı Yapıldı

“Altın Nohut Projesi” kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Merkez Yerleşkesi bahçesinde İl Müdürü Özkan YOLCU, Şube Müdürleri ve Teknik Personeller katıldı.
Proje kapsamında tohumluk nohutlarını alan bayan çiftçilerimize İl Müdürü Özkan YOLCU; hayırlı ve bereketli olsun dileklerini sunarak, “İlimiz tarımı kadın çiftçilerimizin omuzlarında yükselecektir. Allah emeginize bereket kolunuza kuvvet versin İl Tarım Müdürlüğü çalışanları olarak her zaman yardıma ve desteğe hazırız” dedi.
“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında 2018 yılı için programa alınan “Altın Nohut Projesi” ile 15 bayan çiftçimize toplam 64 dekarlık alan için 1000 kg nohut tohumu, 1500 kg kompoze gübre ve 1000 kg ise Amonyum sülfat gübresi dağıtıldı. Merkez köylerinde Melekli, Akyumak ve Karaçomak Köylerinde altı kadın çiftçi, Tuzluca İlçesi Ortabucak Köyünden dokuz kadın çiftçi bu projeden faydalandılar.
Ayrıca 2018 üretim döneminde nohut Tuzluca İlçesinde havzaya alınan ürünlerden olduğundan nohut yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz dekara mazot-gübre desteği 18 TL/da, sertifikalı tohum desteği 20 TL/da. havza bazlı fark ödeme desteği 50 krş/ kg olarak tarımsal destekten faydalanacaklar.
Bu projeye katılan kadın çiftçilerin üretim ve hasat sürecinde İl Tarım Müdürlüğü personelleri tarafından kontrolleri yapılarak teknik destekler verilecek.
Hasat döneminde verimler tespit edilerek nohut bitkisinin merkez köylerdeki ve Tuzluca İlçesindeki ortalama verimleri belirlenecek. Hasat sonunda projeden faydalanan katılımcılara yemek ve sertifika töreni düzenlenerek çeşitli hediyeler verilecek. Bu projeyle kadın çiftçiler yeni ve kazançlı bir üretim ile tanışarak uygulamalı bir şekilde bu üretime dahil olmanın mutluluğu ve gururunu yaşayacak, kadın çiftçiler aile ekonomisine ve ilin tarımsal girdi potansiyeline destek sağlayacaklar. Nohut Iğdır için özellikle Tuzluca bölgemizde alternatif bir ürün olabilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.