Nişanlı Kızlara Koçlar Gönderildi

Iğdır’da yıllardan beri sürdürülen nişanlı kızlara kurbanlık koç geleneği devam ediyor.

            Gelenek gereği, nişanlı kızlara damat tarafı kurbanlık koç alıp süsler ve kız evine hediyelerle gönderilir. Kız tarafı da Kurban Bayramı’nda kurbanlık almaz. Iğdır’da Mehmet Şamil Çiftlik, nişanlısı Zeynep Tuncel için aldığı koçu güzel bir şekilde süsleyerek Türk bayrağı ile birlikte nişanlısının evine götürüp teslim etti ve nişanlısına altın bilezik taktı. Oğlan annesi Belgin; “bu Iğdır’da yıllardır süren bir gelenek bizde kurban bayramı öncesi gelinimize kurban aldık kız evine getirdik” dedi.

            Nişanlı çift de; “çok mutluyuz bu geleneğin yaşaması güzel bir olay inşallah bizlerde çocuklarımıza yaparız” şeklinde konuştular.

            Iğdır’ın gelenek ve görenekleri üzerine araştırma yapan Araştırmacı Yazar Serdar Ünsal; “Iğdır ve çevresinde nişanlı kızlara koç gönderme geleneği çok uzun yıllara dayanır. Koçlar güzel bir şekilde süslenir bazı yerlerde de kırmızıya boyanır alın kısmına ayna bırakılır.

            Ayrıca geline bir altın veya bilezik getirilir hediye olarak verilir. Ev halkına da hediye verilir. Böylece kurban bayramı öncesi bu gelenek yapılır” dedi.

            Süslenen koç müzik eşliğinde kız evine götürülerek teslim edildi. Oyunlar oynandı. Mehmet Şamil Çiftlik nişanlısı Zeynep’e bileziğini taktı. Kız annesine bilezik hediye edildi. Damadın akrabaları hediye olarak nişanlı Zeynep’e altın taktılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.