“Nahçıvan-Türkiye Diplomatik İlişkileri” Konferansında ‘Eğitimde İş Birliği’ Mesajı Verildi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi tarafından “Nahçıvan-Türkiye Diplomatik İlişkileri” isimli Uluslararası Konferans düzenlendi. Törende her iki ülkenin milli marşları dinlendikten sonra Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini anlatan kısa film gösterimi yapıldı. Uluslararası konferansta temel mesaj ise, iki ülke arasındaki eğitim faaliyetlerine daha fazla önem verilmesi gerektiği oldu.

Rektör Alma, “Iğdır İle Nahçıvan Arasındaki Eğitim İlişkileri Üst Seviyede Olmalı”

Konferansta Nahçıvan Üniversitesi Rektörü Saleh Maharramov katılımcıları selamlayarak, rektörlük görevini yürüttüğü üniversitenin konferans düzenlemesinin iki ülke için gurur verici olduğunu belirtti. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma da yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geldiği son noktadan söz ederek, özellikle eğitim konusunda gelişmelerin olması gerektiğinden bahsetti. Rektör Alma bu kapsamda, Nahçıvan’da bulunan yüksek eğitim kurumlarıyla Iğdır Üniversitesi arasında ilişkilerin daha da üst seviyede olmasını arzu ettiğini ifade etti. Türkiye Cumhuriyet Başkonsolosu Mehmet Emin Kiraz da, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkilerin gelişmesinden söz açarak iki ülke ilişkilerinin farklı alanlarda özellikle eğitim sahasında önemini vurguladı.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMEA) Nahçıvan Şubesi Başkanı AMEA Üyesi İsmail Hacıyev Türk-Nahçıvan diplomatik ilişkilerinin tarihte ve günümüzdeki önemini belirtti.  

Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cengiz Atlı, Türkiye- Nahçıvan için büyük öneme sahip olan Hasret Kapısının açılışı ve iki ülke ilişkilerindeki önemini tarihsel veriler ışığında değerlendirdi.

Nahçıvan Tarihi Bölüm Başkanı Sevinç Abbasova ise, Nahçıvan ile Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında bilgi verdi. Konferansın açılışından sonra program, Türkiye –Nahçıvan arasındaki siyasi, sosyal, iktisadi ve kültür ilişkileri, 3 ayrı salonda düzenlenen oturumlarla devam etti. 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.