Muhabbet Kuşu ‘Boncuk’ Tedavi Edildi

 

Iğdır'da yolda yaralı bulunan muhabbet kuşu teslim edildiği Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü ekiplerince tedavi edildi. Gaga ve ayaklarında mantar oluşan kuşa 'boncuk' adını verdiklerini bildiren Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, "Antibakteri merhemi ve vitamin takviyesi ile gagasındaki mantarı temizleyip sağlığına kavuşturduk. Boncuk artık eskisi gibi öterek muhabbet edebilecek" dedi.

Muhabbet kuşlarında mantar hastalığının en çok, bulundukları kafeslerin temiz olmamasından kaynaklandığını belirten Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, bunu önlemek için kuşun barındırıldığı kafesin sık sık temizlenmesi gerektiğini söyledi.  Mete Türkoğlu şöyle dedi:

"Kuşun gaga altı, gaganın yanlarında, göz kenarlarında, ayak kısımlarında, göz halkaları yanında ve ayak kısımlarında sünger gibi şişme görülür. Kısa süre içerisinde tedavi edilmediği takdirde gaga ve ayak tırnaklarında düzensizlik meydana gelir, Gaga yapısında uzama ve çatlaklar oluşur. Bu da beslenmesine engel teşkil eder. Hatta gaganın düşmesine bile neden olur. O nedenle kuşların ve kafeslerin temizliğine mutlaka özen göstermek gerekir. Anti bakteri merhemi ve vitamin takviyesi ile gagasındaki mantarı temizleyip sağlığına kavuşturduk. Boncuk artık eskisi gibi öterek muhabbet edebilecek."

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.