Motorlu Ramazan Davulcusu İş Başında

MOTORLU RAMAZAN DAVULCUSU İŞ BAŞINDA

Iğdır’da, 35 yıldır davulculuk yapan Recep Çevik, Ramazan ayında da Özgür, Emek ve Karaağaç mahallelerini motoruyla dolaşarak halkı sahura uyandırıyor.

Iğdır’da, motorlu Ramazan davulcusu 3 mahalleyi oğlu ile birlikte dolaşarak bir saatte savura uyandırıyor.

Iğdır’da, 35 yıldır davulculuk yapan Recep Çevik, Ramazan ayında da Özgür, Emek ve Karaağaç mahallelerini motoruyla dolaşarak halkı sahura uyandırıyor. Kendisi motosikleti, hemen arkasında oturan oğlu da davul çalarak 3 mahalleyi bir saatte uyandıran Recep Çevik, davulculuk mesleğinin babadan kalan miras olduğunu söyledi. Yörede düğünlerde de davulculuk yaparak geçimini sağladığını ifade eden Recep Çevik, Ramazan aylarında ise hemşehrilerini sahura kaldırmak için çalıştıklarını belirtti.

Tek geçim kaynaklarının davulculuk olduğunun anlatan Çevik, “Bu aziz günlerde hem para kazanıyorum hem de sevap işliyorum. Ramazan aylarında; yaz, kış, yağmur, kar demeden bu işi yapıyoruz. Ramazan aylarında genelde düğün olmuyor. Biz de tek bildiğimiz meslek davulculuk olduğu için ekmeğimizi bu yolla kazanıyoruz. İlk bahşiş toplamaya Ramazan’ın 15. gününde başlıyoruz. Daha sonra bayramda hem mahallelimizin bayramını kutluyoruz hem de bunların gönlünden kopan bahşişleri topluyoruz. Mahalleli sağ olsun çok duyarlı bize sahip çıkıyorlar. Yüce Allah’tan hepsinin ibadetini ve yaptıkları sevaplarının kabul olmasını diliyorum” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.