Milli Eğitim Müdürlüğü, “Şiir ve Ağıtlarla Kerbela Etkinliği” Düzenledi

11

Iğdır Valiliği’nin talimatları doğrultusunda kültür sarayında yapılan etkinlik dinleyenleri büyüleyerek gözyaşlarına boğdu.

Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, Iğdır Kültür ve Turizm Müdürü Osman Engindeniz, Eğitimci Şair Kemaletin Kalkan tarafından organizesi yapılan programda Hz. Hüseyin’i ve Kerbela vakasını anlatan şiirler, ağıtlar okundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Iğdır valisi Davut Haner,  her ay konulu bir şiir programı yapalım dediler bizde izin verdik.. İlk etkinliğimiz Muharrem ayı nedeniyle “Şiir ve Ağıtlarla Kerbela” adlı etkinlik programı oldu. Edebiyatımızın en önemli unsurlarından biride  mersiyedir. Hz. Hüseyin için yazılan şiir ve mersiyelerlerle sizleri bir araya getirdik. Uzun kış gecelerinde bu tür etkinliklerle insanımızın iyi vakit geçirmesini amaçlıyoruz. Biliyorsunuz sınır illeri hasretlik ve özlemlerin en çok olduğu illerdir. Bu duygular insanları söz ustası yapar. Bu ustaların sözlerini analım. İşin içinde Kerbela var matem var. Ama bizler matemlerden öfke ve intikam değil de ders çıkaralım. Yanık yürekler başka yürekleri yakma derdinde olmamalıdır. Kerbele’da can veren Allah’ın en sevdiği kulu Hz. Muhammedin torunu Hz.Hüseyin ve ve onun ehlibeytidir. Biliyorsunuz kuranı kerimde de bir ayaet vardır.”Allah intikam alıcıların en büyüyüdür. onun için en sevdiği kullarının hesabınıda soracaktır intikamını da alacaktır. Bu hesabı sormuştur da. Bize düşen görevde o ehlibeyt insanlarının ortaya koyduğu yoldan düzenden gitmemizdir. Hz. Hüseyin peygamber efendimizin ciğerparesidir. Bu programda emeği geçen herkesi kutluyorum. Dedi.

 Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Çetin Kerbela, Hz. Hüseyin ve mersiye konusuna değinerek “Hz. Hüseyin Ehlibeyt demektir. Hepimiz Ehlibeyti sevmeliyiz. Hz. Hüseyin dedesinin mirası İslamiyet’i yaşatmak daha ileri götürmek için bir mücadeleye girmiştir. İslamiyetle alakası olmayan Yezid ile mücadele etmiştir. Ve bu uğurda “Zillet ile yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek İslamiyet için can vermiştir. Hz. Hüseyini sevmek peygamberi, Allah’ı, Kuranı sevmektir.”şeklinde konuştu.

Eğitimci şair Kemaletin Kalkan’da program konusunda bilgi vererek Hz. Hüseyini Kerbela’yı anlatan bu programa desteklerinden dolayı sayın valimiz Davut Haner, vali yardımcısı Mevlüt Özmen, Milli eğitim Müdürü Hakan Cirit ve Kültür Turizm müdürü Osman Engindeniz’e emeği geçen herkese teşekkür ederim ”dedi.

Iğdır Valiliği, Milli Eğitim ve Kültür müdürlüğünün müştereken düzenlemiş oldukları bu kültürel faaliyet, şiirin ve mersiyenin ulvi havası içinde geçerek, adeta Kerbela’ya yolculuk yaparcasına dinleyicileri gözyaşına boğdu.

Toplantı sonuna kadar salonu hınca hınç doldurulan dinleyiciler bu güzel etkinlikten dolayı Iğdır valisi ve yetkililere teşekkür ettiler.

Etkinlikte, Sabahattin Karagöz, “Erbain’den Kerbela Yurduna” adlı şiirle programa başlanmış Milli Eğitim müdürü Hakan Cırıt, Yurtseven Şen, , Süphan Al, Fatma Çetin Kabadayı, Yelda Türkeli, Nezir Kumlay, Elif Bayat, Efkan Usta, Nahide Ova, Fırat Aşkın’ın şiirleri  ile Üniversite öğrencileri ve Süphan Al ve Yelda Türkeli’nin ortak seslendirdikleri ilahilerle son buldu.

Programa Iğdır Valisi Davut Haner, Belediye başkanı Murat Yikit, vali yardımcıları Mevlüt Özmen, Muhlis Arslan, Emniyet müdürü Yüksel Babal, MHP il başkanı Cahit Erol,Ehlibeyt Alimler Derneği başkanı Veli Beder,İl müftüsü Cüneyt Kulaz,İlahiyat fakültesi dekanı Şadi Eren,özel idare sekreteri Ferhat Akkuş daire müdürleri vatandaşlar katıldı. Program sonunda vali Davut Haner, programda emeği geçenleri tebrik etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.