“Metsamor Nükleer Santralinin Yaydığı Radyasyonun Belirtileri Devam Ediyor”‏

tt

Iğdır’da kanser vakaları büyük artış göstermeye yaşlı genç demeden ölümlerine neden olmaya devam ediyor.

Sürekli Iğdır’ın sorunlarını dile getiren Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı, Gazeteci Serdar Ünsal yaptığı açıklamada Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali ile ilgili şunları söyledi:

“Resmi istatistik bilgilere göre, fakat kabul etmiyorlar, her yıl Iğdır’da 200, diğer illerde de 150 civarında kişiye kanser teşhisi konuluyor.

Iğdır Devlet Hastanesi’ne tedavi amaçlı giden ve hayatını kaybeden kişi sayısı bir hayli fazladır. 180.000 nüfuslu bir ilde, yılda kanser nedeniyle ölen kişi sayısı Iğdır Devlet Hastanesi kayıtlarına göre 300 civarında… İl dışında tedavi gören ve orda ölüp Iğdır’a getirilen kanser vakası da en az 300 civarındadır.

En son hemşire Asuman Mete, bağırsak kanserinden hayatını kaybetmiştir. Bununla birlikte tespit edemediğimiz çok sayıda insan 5 ay içinde kanserden hayatını kaybetti. Edindiğimiz bilgiye göre, 1990’lı yıllarda Iğdır ilinde 15-20 kanser vakası varken, 2000’li yıllarda 30-40 kanser vakası ve 2010-2011-2012 yılında ise her yıl 300 civarında kanser vakası görülüyor.

Halktan bir şeyleri saklamanın bir manası yok. Hastane kayıtlarının halka açıklanması gerekiyor. Hatta bir tek Iğdır Devlet Hastanesi kayıtları da yetmez. Erzurum, Ankara ve İstanbul’da tedavi görürken yaşamını yitirenlerin de kayda geçirilmesi gerekmektedir.

Ermenistan’da bulunan Medsamor Nükleer Santrali 1988 yılında yaşadığı 6,9 şiddetinde bir depremde hasar gördüğü için derhal kapatılıyor.

1990 yıllarında Iğdır’da kanser vakası 15-20, ilerleyen yıllarda hasar gören Medsamor 1995 yılında tekrar faaliyete sokuluyor. Yine hastane kayıtlarına göre 2000 binli yıllarda kanser vakası artışa geçiyor ve 40-50 kişinin kanser teşhisi ile hastaneye başvurduğu görülüyor…

Hasarlı Medsamor çalışmaya devam ederken bu kez kanser vakası inanılmaz bir artış göstererek 300’lerde seyretmeye başlıyor. Çernobil vakası da aynı olmadı mı yıllar sonra etkileri görüldü. Medsamor’un etkileri de 10 yıldan fazladır görülüyor. Kadınlar hamile kalamıyor.

Düşük doğumlar oluyor. Özürlü doğumlar var. Hayvanlarda sakat özürlü

Doğum sebze ve meyvelerde büyük değişim var. Her geçen gün kanserli ölüm vakaları artıyor. Kanser vakalarının inanılmaz düzeyde artış göstermesi, doğal olarak halkın tepkisine neden olmaktadır. Öğle bir aile yoktur ki ailesinde kanserden yaşamını yitiren olmasın… Bu durumun mutlaka masaya yatırılması gerekmektedir. Yaşanan gelişmelerden halkımızın bilgilendirilmesi gerekmektedir. 1995 yılında üretime başlayan Türkiye-Ermenistan sınırındaki Metzamor Nükleer Santrali, miadını doldurmasına rağmen faaliyetine devam ederek başta Iğdır olmak üzere Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzurum illerine büyük tehlike saçıyor. İlkel şartlarda üretimini sürdürmesi nedeniyle bölgede korku yaratan Metzamor’un fay hattı üzerinde olması yaşanan korkuları iki katına çıkarıyor. Son dönemlerde doğuda yaşanan depremlerin yakın bir gelecekte de bu bölgede meydana gelebileceği endişesi halkı tedirgin ediyor. Olası bir depremde nükleer santralin zarar görmesi, bu bölgede nükleer bir depremin yaşanması anlamına gelecek. Yerli ve yabancı birçok uzman, santralin bir an önce kapatılması gerektiğini savunurken, tepkilere kulak tıkayan Ermenistan, Uluslararası Atom Kurumu’ndan santralin çalışması için 10 yıllık ek bir süre daha almış durumda. Acilen kapatılmalıdır. Bu konuda herkesi göreve çağırıyoruz.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.