Metsamor Dünyanın En Tehlikeli Nükleer Santrali Seçildi

Metsamor Nükleer Santrali, dünyanın en tehlikeli nükleer santrali olarak belirlendi. Ancak Ermenistan, buna rağmen santrali kapatmaya yanaşmıyor.

AB ve ABD’nin “En Tehlikeli Nükleer Santral” ilan ettiği Metsamor, Iğdır’a 16 km uzaklıkta. İstanbul’a denk bir deprem riskine sahip Metsamor’un nükleer yakıtını koruyacak bir koruma havzası yok.

Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan nükleer enerjinin Ermenistan için önemli olduğunu kaydederek “Şu anda nükleer santral işletim süresinin 2040 yılına dek uzatılması umudunu taşıyoruz ve bu süreye kadar yeni bir nükleer santral inşa etme gayretinde olacağız. Rusya’nın bize bu süreçte yardım edeceği umudunu taşıyorum. Ne yazık ki, süreci müstakil yürütmek için şu anda yeterli mali araçlara sahip değiliz. Eğer Rus partnerlerimiz bize yardım ederlerse, bunu memnuniyetle kabul ederiz ve bu konuyla oldukça alakadarız. Nükleer Santralimizi kapatmaya hazırlanmıyoruz” dedi.

Ermenistan’ın Metsamor Nükleer Santrali, başkent Erivan’ın 40 km güneyinde, Iğdır il sınırına ise sadece 16 km uzaklıktadır. 1973’te inşaatına başlanılan nükleer santral bugün Ermenistan’ın enerji ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılamaktadır. Santralde kullanılan iki adet VVER-440 Model V230 tipi nükleer reaktör, 440 Megawatt enerji üretmektedir. Ayni tip reaktörün 1200 Megawatt üreten modeli olan VVER-1200 de, planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nde kullanılacaktır. Metsamor’un birinci reaktörünün bir deprem direnç sistemi yoktur. En tehlikelisi ise, Metsamor’un nükleer yakıtını koruyacak bir koruma havzasının (containment vessel) olmamasıdır ki bu koruma sistemi Çernobil’de de yoktu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.