Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Hazırlık Kursları Başladı

resim 3

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için açılan kurslarla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Bilindiği üzere 16.12.2010 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik” gereğince 01.01.2017 tarihine kadar geçerli olan Ek-3 Geçici Ustalık Yetki Belgeleri İl Müdürlüğümüzce düzenlenerek yapı ustalarımıza verilmişti.

Yapı sektöründe hayati öneme haiz mesleklerinde bulunduğu (ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, duvarcı, ısı yalıtımcısı, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, panel kalıpçı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı ve yangın yalıtımcısı) 40 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiş olup, Ek-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesine sahip olanlar dahil olmak üzere 25.05.2016 tarihinden sonra çalıştırılmaları yasaklanmıştır.

Yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarının mesleki niteliklerin artırılması, iyi uygulamaların geliştirilmesi ve ürün kalitesinin artırılması için eğitilerek bilinçlendirilmesi ve bu sayede “mesleki yeterlilik belgesi” alabilmelerine yardımcı olunması için proje temelli işbirliği yapılması amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

Bu protokol çerçevesinde Geçici Ustalık Belgesi olan veya olmayan ustalara yönelik olarak açılacak kurslara katılım kayıt işlemleri başlamış olup, kayıt işlemleri İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Kurslar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilecek olup, kursa katılanların eğitim süresince iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için sınava girip başarılı olanların sınav ücretleri de İŞKUR tarafından karşılanacaktır.

Ücretsiz olarak açılacak kursların amacı Ustalarımızın Mesleki Yeterlilik Kurumlarının açacağı sınavlara hazırlanmalarını sağlamaktır. Kursa katılan ustalarımıza “Kurs Bitirme Belgesi” verilecek olup, kursu başarıyla tamamlayanlara kişisel koruyucu donanım olarak, iş eldiveni, ÇŞB logolu baret ve iş yeleği dağıtılacaktır.

Mesleki Yeterlilik Kurumlarından Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için düzenlenecek sınavlara hazırlık amacıyla açılacak kurslara katılmak isteyen ustalarımız Dilekçe, Başvuru Formu, Kimlik Fotokopisi, Geçici Ustalık Yetki Belgesi (Varsa) ile kısa zamanda İl Müdürlüğümüze başvurup kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Hamdi Görkem Gençtürk

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü                                                                                           

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.