Merhum Aliyev Iğdır’da Anıldı

ALIYEV IĞDIR DA ANILDI (İHA/IĞDIR-İHA)

Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 12. yılında Iğdır’da da anıldı.

Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen anma programı, anıta çelenk konulması ve saygı duruşuyla başladı. Anıta karanfil bırakılmasıyla devam eden anma programında, Hazar Denizi’ndeki SOCAR’a ait 10. platformda çıkan yangında hayatını kaybeden 32 işçi ve Azerbaycan-Türkiye şehitleri için Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Törende konuşan Azerbaycan Iğdır Konsolos Yardımcı Fariz Ceferov, bugün Azerbaycan’ın milli lideri merhum Haydar Aliyev’i ölümünün 12. yıldönümünde anmak için toplandıklarını söyledi. Azerbaycan’ın her zaman Türkiye’nin yanında olduğuna vurgu yapan Ceferov; “Haydar Aliyev, Azerbaycan’ın gelişiminde önemli rol oynamış, yönetimde olduğu sürece büyük çaba sarf etmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin dış politikada yeri olduğunu her zaman belirtmiştir. Bu aynı dili, aynı dini, aynı kökü paylaşmamızdan kaynaklanıyor. Haydar Aliyev Türkiye’de de çok sevilirdi, birçok bölge ve şehirlerde Haydar Aliyev adına parklar, okullar, caddeler yapıldı. Bu Haydar Aliyev’in sevildiği anlamına geliyor. İnanıyorum ki Türkiye-Azerbaycan ilişkileri bundan sonra da daha üst düzeyde devam edecektir” dedi.

 Anma programına Iğdır Valisi Davut Haner, Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Mustafa Yılmaz, Vali Yardımcıları Mevlüt Özmen ve Muhlis Arslan, İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.