Melekli Beldesi’ne Elma Bahçesi Ziyareti

 

SOĞUĞA RAĞMEN ÜZERİNDEKİ MEYVESİNİ BOZULMADAN KORUYABİLEN PİNK LADY CİNSİ ELMA

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu çiftçilerle bire bir istişare amaçlı il ve ilçe köylerimizde ve kırsalda üreticileri bağ bahçesinde ziyaret etmeye devam ediyor.

22.11.2016 tarihinde Melekli Kasabası’nda elma üreticisi olan Bayram Gonca’yı İl Müdürü Özkan Yolcu, elma bahçesini gezip bilgi alışverişinde bulundu. Elma bahçesinde bulunan pink lady cinsi elma günlerdir suların donmasına ve ayaz olmasına rağmen yeşilliği ve üzerindeki meyvelerinin taze ve soğuktan zarar görmeyerek kalabilmesi dikkatleri çekti. İl Müdürü Özkan Yolcu; “Pink Lady cinsi elmanın yöremiz şartlarına çok uygun olması, dayanıklılığı ile ekonomik olması, soğuk hava deposuna uzun süre ihtiyaç duymadığından saklama koşullarının fazla masraflı olmaması dolayısı ile çok avantajlı bir elma cinsi olduğunu İlimizdeki çiftçilerimize yeterince tanıtımının yapılarak yaygınlaştırılmasının sağlanması gerekmektedir” dedi.

Pink Lady Elma Çeşidi Özellikleri :

Yarı bodur ve tam bodur çeşitleri olan Pink Lady elma oldukça güçlü ve verimlidir. Erken yaşlarda meyve verir. Ağaçların gelişimi orta kuvvette olup geniş açılı dal yapar. Toprak yapısına uygun olarak, M9 ve M26 elma anaçlarında kaliteli meyve elde etmek mümkündür. Meyve hasat zamanından birkaç ay sonra tüketildiğinde mükemmel bir aromaya ulaşır. Meyve et dokusu sert olduğu için yola ve soğuk muhafazaya çok uygun bir çeşit olup, yaklaşık 7-8 ay soğuk hava depo koşullarında özeliklerini yitirmeden muhafaza edilebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.