Leylekler İçin Kuleli ve İzolasyonlu Yuva

Doğu Anadolu Bölgesi’nde elektrik dağıtım hizmeti veren Aras EDAŞ, enerji nakil hatlarına leylekler için kuleli ve izolasyonlu yuva yapıyor. ‘Kanatlı Uygarlığı İzolasyonlu Yuva’ projesi kapsamında Iğdır’daki nakil hatları üzerine 40 yeni yuva kuruldu. Aras EDAŞ Iğdır İl Koordinatörü Özkan Kılıç, 200 kilogram ağırlığa ulaşan yuvaların hatlara zarar vermesini önleyerek leyleklere daha sağlıklı bir yuva kurmak için projeyi başlattıklarını söyledi.

Enerji nakil hatlarında kuşların akıma kapılmalarını önlemek için ‘Göçmen Kuşlar Ölmesin’ sloganı ile harekete geçen Aras EDAŞ, 2017 yılında hatlarda yalıtkan malzeme kullanmaya başladı. Enerji nakil hatlarında kuşların çarpılarak telef olmasının önüne geçen Aras EDAŞ, şimdi ‘Kanatlı Uygarlığa İzolasyonlu Yuva’ projesiyle leylekler için çalışma başlattı. Aras EDAŞ Iğdır İl Koordinatörlüğü, leylekler için daha sağlıklı bir yuva kurmak için izolasyon ve kuleli yuvalar hazırladı. Enerji nakil hattı üzerinde kurulan leylek yuvalarının akımdan etkilenmemesi için izolasyon malzemesi döşeyen Aras EDAŞ, bölgedeki 70 adet direğe de kuleli yuva monte etti. Iğdır’da 110 adet leylek yuvasını izolasyonla kaplayan Aras EDAŞ, yıl sonuna kadar izolasyon ve kuleli yuva sayısını bine çıkarmayı hedefliyor.

Aras EDAŞ Iğdır İl Koordinatörü Özkan Kılıç leyleklerin enerji nakil hatları üzerine kurdukları yuvaların 200 kilograma kadar ulaşabilmesi nedeni ile tehlike arz ettiğini, bu yüzden leyleklere kuleli ve izolasyonlu yuva yapmaya başladıklarını söyledi. ‘Kanatlı Uygarlığa İzolasyonlu Yuva’ projesinin çift yönlü bir etkisi olduğunu belirten Özkan Kılıç; “bu proje aslında kırsal ve şehir şebekesi olmak üzere iki yönlü. Şehir merkezinde leyleklere yönelik, kırsalda ise hem leyleklere hem de göçmen kuşlara. Çünkü Iğdır sıcak iklime sahip olması sebebiyle kırsalda enerji nakil hatlarına yuva yapmış çok leylek var. O yuvaları daha da güçlendireceğiz. Aksi takdirde bu yuvalar 200 kilogram ağırlığına ulaşıyor ve enerji nakil hattına ciddi zararlar verebiliyor. Eğer nakil hattı zarar görürse takdir edilir ki o zaman can ve mal emniyeti ortadan kalkar. Yaptığımız sadece sosyal sorumluluk değil. Aslında bu bir sosyal farkındalık” diye konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.