Laparoskopik Cerrahide Yeni Bir Dönem‏

kk

Tıbbın ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte genel cerrahi vakalarının çoğunda uygulanmaya başlanmış olan “LAPAROSKOPİK (kapalı) Cerrahi yöntemini uygulayan Iğdır Devlet Hastanesi Genel cerrahi uzmanları Op. Dr. İrfan BAŞOĞLU, Op. Dr. Emir EROLER, Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Orhan AĞCAOĞLU ve Genel Sekreterlikte Tıbbi Hizmetleri Başkanı olarak çalışan Genel cerrahi uzmanı Op.  Dr. Kemal EYVAZ safra kesesi,  kasık fıtığı, apandisit, ameliyat sonrası oluşmuş fıtık olmak üzere birçok genel cerrahi ameliyatında başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedirler. “Laparoskopik cerrahi her ne kadar ülkemizde halen açık cerrahiye alternatif bir teknik olarak görülse de gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yakın gelecekte neredeyse tüm cerrahi müdahaleler için ilk tercih edilen yöntem olarak yerini alacaktır”  diyen genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Kemal EYVAZ; artık standart hale gelen laparoskopik safra kesesi amelyatının yanında ülkemizde de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan laparoskopik (kapalı) kasık fıtığı ve insizyonel herni (ameliyat sonrası oluşan fıtık) ameliyatlarının yapıldığı yer haline gelen Iğdır Devlet Hastanesi Laproskopik Cerrahide bölgesel yeni bir referans merkez olabileceğini sözlerini ekledi.

İki ya da üç küçük kesi ile karın bölgesindeki tüm ameliyatları gerçekleştirme olanağı sunan laparoskopi, taburcu olma ve günlük hayata geri dönme süresini de kısaltıyor.

 Karın bölgesi ameliyatlarında büyük kesilere gerek olmadan hastayı sağlığına kavuşturan laparoskopik cerrahi yöntem gün geçtikçe daha çok kullanılıyor,  çünkü laparoskopik operasyonun pek çok avantajı bulunuyor.  Bunlardan biri,  ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırması. Bu avantajın nedeni,  ameliyat için karında yalnızca bir ya da yarım santimetrelik kesiler açılarak işlemin tamamlanması,  küçük kesiler,  daha az kanama olması,  yara yeri enfeksiyonu ve ameliyat sonrası ağrı gibi durumların daha az olması nedeniyle hastanın daha çabuk toparlanması anlamına geliyor.  Eğer hastanın özel bir durumu yoksa karın bölgesindeki birçok ameliyatı laparoskopik yöntemle,  yani geniş kesilere gerek kalmadan yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.