“Laf Değil, Hizmet Üreteceğiz…”

a1

MHP Iğdır İl Genel Meclis Adayı Cabbar Şıktaş: “Bizim dünyamızda, etnik ve sosyolojik ayrımcılık yoktur. Hizmeti hak edenin yanında olmak vardır.”

Soru: Seçim çalışmalarında dikkatinizi çeken ilk ne oldu?

Cevap: İnsanın kendisi için bir şey istemesi çok kolay değil. İster istemez tereddütler, endişeler yaşıyorsunuz. Acaba olumsuz bir yanıt alır mıyım hissi doğmuyor değil. Siyasete ilk adımı Çalpala köyünde, Köy konağında attım diyebilirim. İlk konuşmamı orada yaptım. Dinleyen insanların gözlerindeki ışıltı en çok dikkatimi çeken husus oldu. Emin olunuz bu ışıltıyı tüm köylerde, köylülerimizin gözünde, yüzünde gördüm. Herkes ev sahibi gibi karşıladı ve güzel duygularla uğurladı.

Soru: Siyasete atılmak nereden aklınıza geldi?

Cevap: Gazetecilik mesleği siyasetle içli dışlı bir meslektir. Ben siyasetten uzağım desenizde, yine de siyasetin içindesiniz. Uzun zamandır düşünüyordum. Çevremdende sürekli siyasete atılmam gerektiği vurgulanıyordu. Bende İl Genel Meclisi üyeliği için karar verdim. İlk iş olarak Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatıyla görüştüm, hayır olma diyen hiç olmadı. Memnun olduklarını ifade ettiler. Bende dost ve arkadaşlarımla MHP İl Başkanlığına giderek dilekçe verdim ve parti teşkilatı da bu önemli görevi bana verdi. Böylece bende siyasete girmiş oldum.

Soru: Seçmene ne vaat ediyorsunuz?

Cevap: İl Genel Meclisine seçilen kişiler aslında yerel parlamentoya seçilmiş sayılırlar. Bir yerde yerel mecliste yerel milletvekili gibi çalışırlar. Mecliste çoğunluklarının olması durumunda daimi meclisinde görev alırlar. Daimi mecliste görev alan üyeler, hangi köye yatırım yapacaklarına karar verir, meclise oylamaya sunarlar. Kabul gördüğünde karara bağlanan yatırım, köye veya belirlenen yere yapılır. Yani seçmene gittiğimizde yapacağımız en doğru vaat, köyünüzün, mahallenizin sorununun takipçisi olacak, seçilen üyelerle uyum içinde çalışarak sorunların çözümünü kolaylaştıracak, tüm köylerimizin sorunlarının eşit ve adil bir biçimde çözüme kavuşturulması için gayret göstereceğiz demektir. Her şeyden önemlisi sorunun takipçisi olacak, her köye eşit yatırımın gitmesini sağlayacak ve bütün köylerin sorunuyla aynı duyarlılıkla ilgileneceğimiz sözünü vermemizdir. Kısacası, ihtiyacı olan köyün sorunu çözülmeden, ihtiyacı olmayan köye gereksiz bir yatırımın yapılmak istenmesine yok demesini de bileceğiz. Köylerimizin sorunları genelde ortaktır. Her köyün talebi yol, su, köy konağı gibi halkın ortak kullandığı ihtiyaçlardır. Seçildiğim takdirde meclisimize şöyle bir öneride bulunacağımı söyleyebilirim.

Her köyden bir kişinin muhtarın emrinde çalışacağı, muhtarlık binasının bakım ve temizliğiyle ilgileneceği bir personel tahsisi önerisinde bulunacağım. Her köyün tanıtımını sağlayacak bir internet sitesinin kurulmasını önereceğim.

Soru: İktidarın İl Genel Meclisiyle ilgisi var mı?

Cevap: İllere ayrılan ödeneğin iktidarla hiçbir ilgisi yoktur. Bütçe bellidir zaten. Gelen paranın harcanması tamamıyla İl Genel meclisine seçilen üyeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Yani gerektiğinde bir kurumun sorunu da giderilebilir. Gerektiğinde bir futbol takımına yardım da yapılabilir. Gerektiğinde sosyal, kültürel faaliyetlere harcama da yapılabilir. Yani ayrılan bütçenin sevk ve idaresiyle ilgili iktidarın herhangi bir dâhili söz konusu değildir. Şöyle de diyebiliriz. Belediye başkanlığına nüfus sayısına göre iller bankasından hak ediş gelir ve belediye öz kaynaklarını da ekleyerek rutin işlerini yapar. Ancak belediyenin ürettiği bir proje varsa, onu da ilgili bakanlığa sunar, onaylanır ve hak edişini alarak yatırımını yapar. Bu hangi belediye olursa olsun, hangi bakanlık olursa olsun sonuç değişmez. Yani projesiz hibe parayı ne belediye alabilir. Ne de İl Genel meclisine böyle bir para aktarılabilir. Bütçe bellidir. Bütçenin İl Özel İdaresi memurluğunu yapar, harcaması da seçilmişler ile İl Valiliği işbirliği içinde gerçekleştirirler.

Soru: Son olarak ne söylemek istersiniz.

Cevap: Aslında söylenecek çok şey yok diye düşünüyorum. Köy gezilerimde sıklıkla ifade ettiğim bir husus şuydu. Yeşil Iğdır Gazetesi olarak 59 yıldır köylerimizin, köylülerimizin sorunlarını yazıp kamuoyuna sunmakta, yetkili ve ilgililerden çözümünü talep etmekteyiz. Şimdi ise taleplerin çözüm merkezine seçilip, sorunlarınızı orada çözüme kavuşturmak istiyorum demekteyim.

Bütün hemşerilerime şunu da iletmek istiyorum Lütfen oyunuzu kullanın… Her kesi oyunu kullanmaya davet ediyorum. Oy kullanmak insani bir görev, tercih ve vicdani bir sorumluluktur. İradeniz sandığa yansıttığınız kadar temsil edilir. Bütün hemşerilerime gösterdikleri ilgi ve alakadan ötürü sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.