Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Tarafından Turnitin (İntihal) Veritabanı Konulu Eğitim Semineri Düzenledi

Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Iğdır Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Osman Baş ve akademisyenler katıldı. Eğitim, Turnitin Türkiye temsilcisi TechKnowledge firması Eğitim Danışmanı Serdinç Kaya tarafından verildi.
Eğitim danışmanı Kaya verdiği seminerde, “Turnitin, öğrenci ödev ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan ödev ve benzeri çalışmaları, internet, veri tabanları ve daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplayan bir programdır.” dedi.
Turnitin Aracılığıyla Özgün Olmayan İçeriklerin Kontrolü Sağlanıyor
Seminerin devamında Kaya, şu ifadeleri kullandı: “Turnitin, dünyanın en büyük karşılaştırma veri tabanını kullanarak, özgün olmayan içerik açısından öğrencilerin çalışmalarının anlık kontrolünü sağlar. Daha yoğun geri bildirim sağlamayı kolaylaştırarak öğrencilerin öğrenmesini ve katılımını geliştirmeye yardımcı olur. Özelleştirilebilir sürükle-bırak işaretleri, sesli yorumlar ve bölüm başlıkları ile eğitmenlerin zamandan tasarruf etmesini sağlar. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri geliştirmesini ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmesini teşvik eder” dedi.
Program soru cevap şeklinde sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.