Kütüphane Haftası Etkinlikleri Kapsamında “Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphaneler” Konulu Konferans Düzenlendi

‘55. Kütüphane Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde, İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda ‘Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphaneler’ konulu konferans düzenlendi. Konuşmacı olarak Üniversitemizin akademik personellerinden Öğr. Gör. Mustafa Cesur’un sunumuyla yapılan programa; Iğdır Vali Yardımcısı Halit Benek, kurum amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
‘Kitapların Yeri Tozlu Raflar Değildir’
Konferansta ilk olarak Iğdır İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Tenik açılış konuşmasını yaptı. Tenik konuşmasında, kitapların dünyamızdaki öneminden, kitaplar olmadan bilim ve sanattan bahsetmenin mümkün olamayacağı konusunda mesaj verdi. İl Kültür Turizm Müdürü Tenik’in ardından Vali Yardımcısı Halit Benek söz aldı.
Benek ise konuşmasında, kitap okumanın önemini anlatmak için “kitapların yeri tozlu raflar değildir” şeklinde açıklamada bulundu. Programın devamında konuşmacı olarak katılan Ögr. Gör. Mustafa Cesur, Kütüphane Haftası ile bilgiler vererek şunları aktardı; “55. Kütüphane Haftası, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından 25-31 Mart tarihleri arasında, başta Ankara olmak üzere yurdumuzun tüm illerinde ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin Rolü’ ana teması ile kutlanmaktadır. Ülkemizde sürdürülebilir kalkınma alanında yaşanan sorunların, gelişmelerin ve güncel konuların disiplinler arası boyutta tartışılması hedeflemektedir.
Gelecek kuşakların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurularak karşılanması temelinde bir kalkınma modeli olan ‘Sürdürülebilir Kalkınma” 20. Yüzyıl sonlarına doğru dünya gündemine oturmuş ve 1990’lı yıllarda imzalanan uluslararası antlaşmalarla küresel bir uygulama planı haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma anlayışı, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişme hedeflerinde ortak paydayı “sürdürülebilirlik” olarak belirlemektedir. Geleceği de sahiplenen bu ortak hedef, herkesin temel ihtiyaçları ile daha iyi bir hayata ilişkin beklentilerinin karşılanmasına imkân vermeye yöneliktir.
Akademisyen Cesur, konuşmasının devamında, kütüphanelerin günlük yaşamdaki önemine değinerek konuşmasını sonlandırdı. “Kütüphane, bilginin ve bilgiyi kullanmak için gerekli becerilerin herkes tarafından erişilebilir olmasının güvencesidir. Halkın bilgiye erişimi, insanların yaşamlarını iyileştirebilecek bilinçte kararlar vermelerini sağlar. Herkes için zamanında ve gerekli bilgilere erişimi kolaylaştırmaktadır”
Cesur’un sunumunun ardından program, Vali Yardımcısı Halit Benek tarafından kitap okuma sıralamasında ön sıralarda yer alan öğrencilere teşekkür belgesi verilesi ile sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.