Kurumlar Rant Yuvaları Olmamalı!

 

Geçtiğimiz günlerde siz değerli okuyucularla da paylaştığım üzere Kamu Hastaneler Birliği Sekreteri Kemal Eyvaz’ın sorumluluğu altında gerçekleştirilen ihaleler üzerindeki şaibeler tabiri caizse midemizi bulandırdı. Hastane cihazlarının ihtiyacı olan bakım-onarım işlerinin ne şekilde hangi firmalara peşkeş çekildiğini görmek kamu vicdanını rahatsız etti ve etmeye de devam ediyor.

            Hastanedeki cihazların bakım-onarım işlerinin yaklaşık 1 milyon liraya mâl edilmiş olmasını halen daha anlamış değiliz. Konu üzerine yaptığımız araştırmalar ve incelemeler neticesinde büyük bir girdabın içerisine düştük. Öyleki milyonluk vurgunun yanı sıra kamunun aleyhine olan sözleşmeler imzalanması da ayrı bir muamma oluşturmakta. Hastane cihazlarının-bakım onarım ihalesini alan firmayla 2 yıllık bir sözleşme imzalanmış ve 2 yıllık süre zarfında gerekecek olan tüm yedek parça ve onarımların bu firma tarafından karşılanacağı garanti altına alınmış. Bu durumda bir vatandaş olarak sormadan edemiyorum:

            Sözleşmeye göre gereken zamanlarda alınan parçalardan herhangi bir hastane yetkilisinin haberi var mıdır? Alınan parçanın kalitesi ve garantisi araştırılmakta mıdır? Veyahut alınan parçanın ücreti piyasa ederiyle kıyaslanmakta mıdır? Başhekim hastanenin ihtiyacı olan veya ihtiyacı varmış gibi gösterilen tüm bu alım ve ödemelerin neresindedir? Gerekli denetimleri ve incelemeleri yapmakta mıdır? Kemal Eyvaz’ın yönettiği bir kurumda bu kadar şaibenin olması ve bu şaibelerin giderilemiyor olması bu kurumun gelecekte yapacağı ihalelere de gölge düşürmeyecek midir?

            Biz vatandaşlar bu ülkede huzurlu ve refah içerisinde bir hayat geçirmek istiyoruz. Bu milletin emaneti olan devlet kurumlarının bu şekilde şahsi hesaplara dahil edilmesini kabullenemeyiz. Milletinin parasının kişisel çıkarlar için çarçur edilmesine tahammül edemeyiz. Devlet kurumları rant yuvaları olmamalıdır. Kurumlar ve bürokratlar halkın refahı, huzuru, güveni için vardır ve bu amaçla faaliyet göstermelidir.

            Umarızki bir an önce kim tarafından olursa olsun, hangi kurumda gerçekleşirse gerçekleşsin, şahsi çıkarlarını milletin emeğine tercih eden kişi veyahut kurumlardan hesabı sorulur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.