Kurt Ve Domuzlar Kente İndi‏

k

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde havanın geç ısınması nedeniyle doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken domuz ve kurt sürüleri köy ve kent merkezinde yiyecek aradı.

Ziraat Odası Başkanı Gök: “Havanın soğuk olmasından yaban hayvanları da etkilendi. Gündüz vakitlerinde bile şehir çöplüğü etrafında kurt, domuz görebilirsiniz”.

 Sarıkamış ilçesinde havanın geç ısınması nedeniyle doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken domuz ve kurt sürüleri, köye indi.

 Nisan ayının ortaları olmasına rağmen Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülen soğuk ve yağışlı hava, yaban hayatı da olumsuz etkiledi. Doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken domuz ve kurt sürüleri, Handere köyü, kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Acısu mevkisi ve şehir çöplüğünde görülmeye başlandı.

 Gündüz saatlerinde eski Erzurum yolu kenarlarında da görülen kurtlar, vatandaşları şaşırttı. Sürü halinde gezen domuzlarla poşet ve çuvalları arçalayarak yiyecek arayan kurtlar, ilginç görüntü oluşturdu.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, bu sene kış şartlarının çetin geçtiğini belirterek, nisan ayında yağan karların etkisiyle dağlarda, ormanlarda barınan yaban hayvanların olumsuz etkilendiğini söyledi. Ormanlık alanların kenarlarına yaban hayvanları için zaman zaman ekmek ve kemik bıraktıklarını ifade eden Gök, “Havanın soğuk olmasından yaban hayvanları da etkilendi. Gündüz vakitlerinde bile şehir çöplüğü etrafında kurt,  domuz görebilirsiniz. Biz de yol güzergâhında aç kalan domuzları ve kurtları seyrediyoruz” diye konuştu.

AÇ KALDIKLARI İÇİN İNDİLER

Bölgede hayvanlarını otlatan Dilaver Toptaş da ayı ve kurtların zaman zaman koyunları sıkıştırdığını ancak köpeklerin buna izin vermediğini belirterek,  “Havalar soğuk olduğu için koyunları meraya çıkardım ancak doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları köye indi. Biz de korkuyoruz ama köpeğim var. Kurtları gördüğü zaman uzaklaştırmaya çalışıyor” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.