Kurbanda Dişi Hayvan Kesimine Yasak Geldi

 

Besicileri ve hayvan üreticilerini uyaran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dişi hayvanları kurban pazarlarına sokmayacaklarını söyledi.

            Hayvan varlığını arttırmak amacıyla bu yıldan itibaren dişi kesimini yasakladıklarını vurgulayan Bakan Çelik şunları söyledi:

            “Kurban’da dişi hayvan kesimine yasak getirdik. Dişi düvelerin kurbanda hayvan pazarına sokmayacağız. Bunu herkes bilsin. Geçen yıl Kurban bayramında 920 bin büyük baş hayvan kesildi. Şu anda elimizde 1 milyon 200 büyükbaş hayvanımız var. Geçtiğimiz yıl küçükbaş hayvan 2 milyon 900 bin civarında kesilmişti. Şu anda 4 milyon küçükbaş hayvanımız var. Yani kurbanda kesecek yeterli sayıda büyük ve küçükbaş hayvanımız kaldı. Ama özellikle dişi hayvanların kurban pazarına girmemesi noktasında çok sıkı duracağız. Pazara girişleri engellenecek. Bütün üreticiler bugünden itibaren kendilerini kurban bayramına ona göre hazırlasın. Bu milli bir meseledir. Bunu birlikte çözebiliriz keserek çözemeyiz. Besicilerimizin, üreticilerimizin yanında olacağız. Dayanışma içerisinde hayvan varlığımızı arttırarak milli tarımın ana ayaklarından biri olan bu sorunu çözmüş olacağız.”

            İlimizde de verilen karara göre Kurban bayramında dişi hayvan kesimi engellenecektir. Bu sebeple yapılan açıklamalarda, hayvancılık yapan esnafın kendisini buna göre ayarlaması belirtildi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.