Kurban Bayramı Gelmeden Fiyatlar Arttı

uu

Iğdır hayvan pazarında kurbanlık hayvanların geçen yıla nazaran %20-30 arttığı belirtildi.

Yıllardır hayvan alım satımı yapan İbrahim Kızltaş, “Bu sene hayvan fiyatları geçen yıla oranla pahalı. Bunun sebebi de saman ve yem fiyatları Hayvan fiyatlarının aşırı pahalılığı yok fakat kasaplar fiyatı artırarak vatandaşlara pahalı et yediriyor. Büyük baş hayvanın eti kilo olarak 25 TL çıvarında kasapta bu fiyat 35-40 tl Bu işten karlı çıkan kasaplardır. Geçen yıl kurbanlık bir koyun 400 ile 600 TL arasındaydı bu sen aynı koyun 500 ile 800 TL arasında değişiyor. Büyük baş hayvanlarda 3 ile 15 bin tl arasında Bunun için vatandaş küçükbaş hayvan yönelecek çoğu da kesmeyecek gibi.Kurban bayramına 10 gün 5 gün kala şu anki fiyatlar arasında %10 artış olabilir “dedi.

 Bir besicide “Yem ve arpa fiyatları besiciyi mağdur etmiştir. Çiftçi pahalı yem alıyor. Fakat hayvanını pahalıya satamıyor şu anda zararda besicilik yapmak zorlaştı. Hayvan fiyatları aynı yem ilaçlar pahalı fiyatlar ise bize göre düşük.”şeklinde konuştu.

Et fiyatlarındaki artışın konuşulduğu bir dönemde kurbanlıklarını erkenden satın almak isteyenler, hayvan pazarına giderek fiyat araştırması yapmaya başladı.

Yapılan araştırmalara göre bu yıl kurbanlıkların geçen yıla göre çok daha pahalı olması beklenirken, bu kurban bayramında büyük baş hayvan hissesine girecek olanların yaklaşık 1000 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

Özellikle küçükbaş hayvan sıkıntısı yaşayan Türkiye'de koyunlar da cep yakıyor. Şu anda 500 ile 700 arasında değişen fiyatlarda satılan koyunların kurban bayramına doğru 650 -900 liranın üstüne çıkacağı düşünülüyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.