KÜNİB 7. Olağan Kongresinde Rektör Alma, Ulaştırma Bakanı ve Milli Eğitim Bakanıyla Görüştü

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 7. Olağan Genel Kurulu İstanbul’da Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde 16.03.2018 tarihinde gerçekleşti. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bürokratlar, çok sayıda yerli ve yabancı rektör katıldı. Kongre ve törenlerde Iğdır Üniversite’sini Prof. Dr. M. Hakkı Alma temsil etti. Kongre öncesi yapılan törende Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın planlanması, inşası ve tüm süreçteki üstün gayreti nedeniyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a fahri doktora töreni düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da törene katılarak kendisinin ulaştırma bakanlığı dönemlerinde Bakan Arslan’ın azmini ve başarısını bildiğini kendisinin çalışma arkadaşı olduğunu bu cüppeyi de bugün hak ettiğini söyleyerek eğitime ait şunları söyledi:
“Üniversitelerimiz birçok alanda faaliyet gösteriyorlar. Artık bir alanda öne çıkması gerekir. Üniversiteler, her biri farklı alanlarda ihtisaslaşmalıdır. Bilimsel ve teknolojik alanda gerçekleştirilecek yenilik ve başarılar ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasının ve Sosyo-Ekonomik gelişmesinin anahtarı olacaktır. Uluslararası alanda rekabetçi bir yüksek öğretim sistemine sahip olmak istiyoruz. Bu amaçla üniversitelerimize ayırdığımız kaynakları arttırdık. 2018 yılında 27 milyar 760 milyon üzerinde bir kaynak ayırdık. Bu oran eğitim içerisinde oranı yüzde 20’lerden fazladır” dedi.
Bakan Arslan: ‘’Bu fahri doktora sadece bana ait değil.’’
Kendisine fahri doktora tevdi töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar ve senato üyelerine teşekkür ederek sözlerine başladı.
Bu unvanın ise kendini hem gururlandırdığını hem de mahcup ettiğini söyledi. Yaptıkları her çalışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere tüm kabine üyelerinin çok ciddi katkıları olduğunu, Bakanlığın müsteşar ve genel müdürlerinden yol boyunca çalışan işçilerine kadar UHD’de 250 bin kişilik bir aile olduklarını söyleyen Bakan Ahmet Arslan, bu fahri doktorayı onlar adına aldığını söyledi. “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Iğdır- Dilucu devreye girerek İran’a bağlanacak”
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılmasıyla Çin’den Avrupa’ya kadar kesintisiz yük taşıma imkanı yakalandığını, yakın zamanda Kars-Iğdır-Dilucu-Nahcivan-İran hattını da yaparak bu koridoru önce İran’a bağlayacaklarını, bu sayede hattı Pakistan’a kadar bağlayabilme şansına sahip olacaklarını anlatarak “Gelecek dönem bizim coğrafyamızın da içinde bulunduğu bölgelerimizin dönemi” diye konuştu. Projenin öneminin ileride daha çok anlaşılacağını dile getiren Arslan, sadece Çin’den Avrupa’ya yılda 240 milyon ton yük gönderildiğini bildirdi.
Bakan üniversiteli gençlere öğütler verdi.
Bakan Arslan, salonda bulunan genç üniversitelilere yönelerek “Genç arkadaşlarımız buranın kıymetini bilin. Üniversitedeyken hayatınızın en zor dönemi olduğunu zannedersiniz, en kötü dönemi olduğunu zannedersiniz. “Şu dersten bir 45 üzerinden 50 alsam da geçsem!” dersiniz. Biz de öyle söylüyorduk. Ama şimdi diyoruz ki; aslında hayatımızın en önemli ve en güzel dönemleriymiş. Ders geçmek için değil tam tersine bizi hayata hazırlayan üniversitede hakkını vererek kendimizi donatmalıyız, kendimizi geleceğe hazırlamalıyız. Böyle mezun olmamız lazım. Evet 4 yıl belki hazırlığı da katarsanız 5 yıl master’ı da katarsanız 6 yıl zor geçebilir. Ama o 6 yılda kazandıklarınız sonraki hayat boyunca hem sizin yolunuzu çiziyor hem de sizin ülkeye hizmet edebilmeniz adına sizi donatıyor” şeklinde söylemi ile genç üniversitelilere öğütlerde bulundu. Törende Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyyit Muhammed Purmuhammedi, Bakü Yabancı Diller Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Abdullah, Gürcistan Gori Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Giorgi Sosiaşvli ve Rusya Bilimler Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. Dimitri Vasiliyev de çeşitli konuşmalar yaptı.
Rektör M. Hakkı Alma tören sonrası görüşmede Iğdır-Dilucu’nun devreye girmesi konusunda Sn. Bakan Arslan’ı Üniversitemizin Kafkas Üniversiteler Birliği ile yapacağı çalışmaya davet etti. Kongrenin öğleden sonraki oturumunda panelist olarak konuşan rektörümüz Kafkasya Ortak Bilim Ağında Iğdır Üniversitesinin rolünü anlattı. Jeopolitik bir il de olduklarını, 3 ülke ile komşu tek il olduklarını ve Dilucu mevkiisinin bu projedeki önemi nedeniyle Iğdır’ın; dolayısı ile de Iğdır Üniversitesinin öneminin ortaya çıktığını bu amaçla komşu ülkelerden gelen Tebriz-Nahcıvan-Gürcistan üniversiteleri ile de yakın temasta olduklarını bahsederek yapılan işbirliklerini üniversite-sanayiye taşıyarak reel hale getireceklerini, artık sahada çalışma zamanı olduğunu, bu nedenle dron imalatı ve elektrikli araçlarla ekonomiye katkı oluşturacaklarını bu konularda KÜNİB (Kafkasya Üniv. Birliği) ne dahil olan Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mohammedreza Purmuhammedi ile anlaşmalar yaptıklarını bugün de yine bu mekanda yeni iki işbirliği protokolüne imza atarak iki tarafın mutabık kalarak imzaladığını bunları da en kısa zamanda YÖK den onay aldıktan sonra hayata geçireceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.
“Tarihi İpek Yolunun Yeniden İnşası ve Kafkaslarda Sınırsız İmkânlar” ana temasıyla düzenlenen kongrede kapanış konuşmasını Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz yaptı. Korkmaz KÜNİB’in temel amacının bölgesel işbirliğini artırmak, ülkeler arasında öğrenci ve öğretim üyesi akışkanlığını sağlamak, proje ve sempozyumlarla bölge gençliğini ortak bir gelecek ülküsü etrafında birleştirmek olduğunu belirtti ve 7. kongreyi sonlandırdı.
7 kongrede Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne 17 si yurt dışından 12 si yurt içinden olmak üzere 29 üniversite yeni üye oldu. (KÜNİB)’in halı hazırda 160 üyesi bulunuyor.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.